HaberlerDrakula böceğine dikkat!

Drakula böceğine dikkat!

Trabzon'daki bir fındık bahçesinde dalı kurutan cinste Drakula lakaplı bir böcek görüldü. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 'Drakula böceği, ürünlerde rastlanılan hastalıklardan 10 kat daha zararlı. Eğer bu böcek yayılırsa, fındığın sonu olur' dedi

Drakula böceğine dikkat!

Trabzon’un Maçka İlçesi'nde bir fındık bahçesinde 'Drakula' lakaplı fındık dallarını kurutan böcek görüldü. Asıl adı Turunçgil Uzun Antenli Böceği olan Drakula böceğinin görüldüğü bahçe karantina altına alındı.

DALI KURUTUYOR

Drakula böceğinin ürünlerde rastlanılan hastalıklardan 10 kat daha zararlı olduğunu söyleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, böceğin yayılması durumunda fındığın sonu olabileceğini söyledi. Karan, "Drakula böceği, dalı kurutan bir böcek. Külleme hastalığı yaprakta kalarak dala zarar verirken, Drakula dalı tamamen kurutuluyor. Bu böcek, turunçgil ağaçlarında görülen bir tür. Fındık bölgesindeki turunçgil ağaçlarından yayılmış olabilir" diye konuştu.

TEDBİRLER ALINMALI

Fındıkta küllenmenin her zaman ciddi kayıplara sebep olduğunu belirten Karan, "Son yıllarda fındık bölgelerinin tamamında külleme hastalığı etkili oldu ve ciddi kayıplar yaşandı. Bu yıl da havaların sıcak gitmesinin ardından yağmur yağmasıyla sıkıntılar meydana geldi. Bir dalın ucunda 5 yaprak seviyesine gelinince ilaçlama kükürtle başlamalı. İkinci 15 günde koruyucu tedbirlere devam edilmeli. Ancak üçüncü 15 günde hastalık varsa, kimyasal mücadeleye geçilmeli. Geçen yıl Giresun bölgesinde rekolte sayımından sonra yaptığımız tespitte, yüzde 30'luk bir kayıp tespit etmiştik. Bu sene de benzeri bir durum yaşanabilir" dedi.

Şükrü Berk ASKAR / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}