HaberlerSamsun HaberleriCemiyet 'akademi' gibi olmalı

Cemiyet 'akademi' gibi olmalı - Samsun Haberleri

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin yeni yönetimi, ilk ziyaretini Vali Osman Kaymak'a yaptı. Kaymak, 'Samsun'da medya sektörü çok büyük ve ulusaldan farkı yok. Bu açıdan eğitime önem verilmeli. Cemiyet akademi gibi olmalı' dedi

Cemiyet 'akademi' gibi olmalı

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, ilk ziyaretini Samsun Valisi Osman Kaymak'a yaptı. 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin yeni yönetim kurulu üyelerini Vali Kaymak'a tanıtan Başkan Ziya Çakır, Samsun ve ilçelerindeki basın mensuplarını aynı çatı altında toplamak adına bu göreve talip olduklarını, Samsun'daki birçok meslek büyüklerinin de desteğini alarak, son yıllarda atıllaşan cemiyeti eskisi gibi canlandırmak istediklerini kaydetti.

YER SORUNU ÇÖZÜLECEK

Öncelikli hedeflerinin Vali beyin de destekleriyle yer sorununu çözmek olduğunu söyleyen Çakır, "Son yıllarda arkadaşlarımızın haber yazabileceği, akşamları oturup sohbet edebileceği bir yeri maalesef yok. Burada amacımız birlikteliği sağlamaksa, önceliğimiz binamız olmalı. Birkaç yer alternatifimiz var. Sizlerin de destekleriyle buralardan bir tanesini almak istiyoruz" diye konuştu.

EĞİTİME ÖNEM VERİN

Ziyaretten dolayı teşekkür eden ve yer konusunda kesinlikle yardımcı olacağını ifade eden Vali Osman Kaymak da, "Samsun yazılı ve görsel medya açısından İstanbul ve Ankara'dan farksız. Ulusal ebatlarda ve özelliklerde gazetelerimiz var. İnternet medyası aynı şekilde. Ancak gazetecilik mesleğinde eğitim çok önemli. Eline fotoğraf makinesi alan, iki satır yazı yazmayı bilen gazeteci olmamalı. İyi fotoğraf çekebilirsin ancak anlamsız cümleler kuruyorsan, meslek etiğinden bihabersen 'ben gazeteciyim' diyemezsin. Bu defa meslekte gerçekten bu işi hakkıyla yapan, usta, duayen meslek büyüklerinin hakkını yemiş olursun. Bu olmaz. Eğitim mutlaka olsun. Ünlü gazetecileri Samsun'a getirin. Eğitimler versinler, bizler de destek olalım. Cemiyet akademi gibi olsun" dedi.

Başkanı Çakır da, cemiyet bünyesinde ilk kez 'eğitim departmanı' oluşturduklarını ve eğitimin olmazsa olmazlar arasında olduğunu sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER
}