HaberlerSamsun HaberleriYetim gülerse dünya güler

Yetim gülerse dünya güler - Samsun Haberleri

Yetim çocuklarla iftar sofrasında buluşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 'Yetim gülerse dünya güler. Yetim ve öksüz çocukları maddi ve manevi olarak sahiplenmek Müslüman için bir görev' dedi

Yetim gülerse dünya güler

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Dünya Yetimler Haftası'nda yetim çocuklarla iftarda bir araya geldi. Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve eşi Nimet Genç’in yanı sıra AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Elif Coşkun Bilgin ile OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz, Dış İlişkiler Birimi Müdürü Ali Kemal Tural’ın da katıldığı iftar yemeğinde masaları tek tek dolaşan Başkan Genç, yetim çocuklar ve aileleriyle yakından ilgilendi.

PEYGAMBERİMİZ DE YETİMDİ

İftar sonrası konuşan Başkan Genç, "Her ramazan ayında ilçemizdeki yetim çocuklarımız ve aileleri ile bir araya gelerek ekmeği ve duayı paylaşıyoruz. Bizim inancımızda, yetimlik yalnızlığı ve kimsesizliği ifade etmez. Ümmetin evladı olmayı, milletin evladı olmayı ifade eder. Bizim peygamberimiz de yetimdi. Yetimlere sahip çıkmak bizim inancımıza göre bir vazifedir. Biz beşikten mezara kadar iyiliği emreden bir ümmetiz. Hayatımız boyunca iyilik yapmak durumundayız" dedi.

ÇOCUKLAR AĞLAMASIN

Canik Belediyesi olarak yetim çocuklar için birçok etkinlik ve faaliyet gerçekleştirdiklerini belirten Genç, "Yetim çocuklarımızla bayram alışverişleri yapıyoruz, onları sinemaya götürüyoruz, lunapark keyfi yaşatıyoruz, onlara şehir gezdiriyoruz. Biz burada belki bir avuç yetim çocuğumuzu mutlu etmeyi amaçladık, ancak inanıyorum ki bu tür etkinlikler bu çocuklarımıza duyarlılığı biraz daha artıracaktır. İstiyoruz ki çocuklarımız dünyanın hiçbir yerinde ağlamasınlar, gözyaşı dökmesinler, onlar barış içerisinde bir dünyada yaşasınlar" diye konuştu.

DUYARLILIK OLUŞTURMALIYIZ

İnsanların zihinlerinde ve kalplerinde yetim ve savunmasız çocuklara yönelik bir duyarlılık oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Genç, "Yetim gülerse dünya güler. Yetim ve öksüz çocukları maddi ve manevi olarak sahiplenmek Müslüman için bir görevdir. Dünyada yaklaşık 400 milyon yetim çocuk var. Bu çocuklarımız sahip çıkılmazsa organ mafyasının, misyonerlerin, fuhuş çetesinin eline düşebilirler. Yetimler, annesi babası ölünce yetim kalır, ama gerçekten bu yetimler bu ümmet onlara sahip çıkmadığında yetim kalacak. Yetimlere sahip çıkmak, kendi geleceğimize sahip çıkmak" şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}