Haberlerİstanbul HaberleriEgzersiz, prostat kanserli hastaların şifası oluyor

Egzersiz, prostat kanserli hastaların şifası oluyor - İstanbul Haberleri

Üroloji ve Üroonkoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Öbek, egzersiz ve sportif faaliyetlerin prostat kanserli hastalarda önem taşıdığına dikkat çekti.

Egzersiz, prostat kanserli hastaların şifası oluyor

Prof. Dr. Can Öbek, prostat kanseri hastalarına sunulabilecek ve ilaç olmadığı halde etkisi bilimsel olarak ispat edilmiş en etkili tedavi yöntemlerinden birisinin egzersiz olduğunu belirterek, 'Kanada Kanser Derneği'nin ve Harvard Tıp Fakültesi'nin (Canadian Cancer Society - Kenfield 2011 & Friedenreich 2016) yaptığı araştırmalara dayanarak prostat kanserli hastalarda en sık ölüm nedeninin kalp-damar hastalıklarıdır. Fiziksel aktivitenin olmadığı ya da düzensiz olduğu 'sedanter' hayat tarzı kanser gelişimi için bağımsız bir risk faktörü oluyor. Haftada 90 dakikadan uzun süreyle orta tempolu yürüyüş yapmak, herhangi bir sebepten ölüm riskini yüzde 46 oranında azaltıyor' dedi.
'Prostatlı hastalar da egzersiz, kanser yorgunluğunu azaltıyor'
Keyif için yapılan ve ağır olmayan sportif faaliyetlerin prostat kanserli erkeklerde, prostat kanserinden ölüm riskini azalttığını ifade eden Dr. Öbek, 'Haftada en az üç kez yapılan yüksek tempolu egzersiz, prostat kanserinden ölüm olasılığını yüzde 61 oranında azaltıyor. Tüm hastaların başlangıçta yüksek tempolu seviyede egzersiz yapması güvenli olmayabilir; bir eğitmen eşliğinde çalışarak bu seviyeye yavaş yavaş çıkılmalıdır. Prostat kanserli hastalarda egzersizin faydaları şu şekilde sıralanabilir, kalp sağlığını arttırır, kemik yoğunluğunu destekler, kanser yorgunluğunu azaltır, kas kütlesini ve kas gücünü geliştirir, kan şekerini kontrol eder ve tedavilerin yan etkilerini azaltır' diye konuştu.
Dr. Öbek egzersizin süresi konusunda şu uyarılar da bulundu:
'Haftada en az 150 dakika orta-yüksek yoğunlukta fizik aktivite ve iki kez direnç egzersizi (kişiye uygun ağırlıklarla) yapılmalı. Direnç egzersizi programın önemli bir parçasıdır ve vücut yapı içeriğini destekler (kas kütlesini arttırır, kemik yapısını sağlamlaştırır, yağ oranını azaltır).'

SIRADAKİ HABER
}