Fındık: Fındık patozuna TSE standardı

Fındık: Ordu Ticaret ve Sanayi Odası'nın yürüttüğü AB destekli 'Aflatoksinsiz Fındık Projesi' kapsamında fındık patozlarının standarda uygun hale getirilmesi hedefleniyor

Fındık: Fındık patozuna TSE standardı

Fındık: Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, yaptığı açıklamada, 2011-2012 yıllarında küflenme ve neme bağlı olarak oluşan aflatoksin nedeniyle Türk fındığının ihracattan döndüğünü belirtti. OTSO olarak bunun nedenlerini araştırdıklarını anlatan Şahin, bu nedenlerin arasında fındığın depolama şartları ve toplama yöntemi olduğu, ancak en önemli sebebin ise fındığın harmanlama işini yapan patoz olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

ÜRÜNE ZARAR VERİYOR

Şahin, bununla ilgili olarak 5 yıl önce hazırladıkları "Aflatoksinsiz Fındık Projesi" kapsamında çalışmalara başladıklarını ifade ederek, "Proje kapsamında hem bizim hem de Ordu Üniversitesi makine bölümündeki teknik ekipler patozları incelemeye aldı. İnceleme sonucunda patozların fındığa zarar verdiği anlaşıldı" dedi.

STANDART GELECEK

Şahin, Avrupa Birliği destekli proje çalışmalarının artık tamamlandığını belirterek, projeyi Türk Standardları Enstitüsü'ne (TSE) takdim ettiklerini, şu anda TSE'nin bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Harman dövme makinesi olarak kullanılan fındık patozunda standart olmadığına işaret eden Şahin, "Bundan sonra patozlar standarda uygun hale getirilerek üreticilere hizmet verecek. TSE çalışmasını tamamladıktan sonrası bu yönde alacağı kararları il ve ilçe tarım müdürlüklerine bildirecek. Ondan sonra da tüm patozlar standartlara uygun şekilde bölge çiftçisine hizmet edecek" ifadesini kullandı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç de bu tür projeleri her zaman desteklediklerini ifade ederek, "Fındıkla ilgili kim bir çalışma yaparsa hepsinin yanındayız. Bu proje de fındık adına son derece önemli ve yerindedir. Fındıkta oluşan aflatoksinin önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan bu proje için OTSO'yu tebrik ederiz" dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 1 yaralı

1 Samsun'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 1 yaralı

Eski MHP'li vekile ihraç talebi

2 Eski MHP'li vekile ihraç talebi

Hem komik hem riyakar

3 Hem komik hem riyakar

Samsunlularla paylaşmak keyif

4 Samsunlularla paylaşmak keyif

Başbakan'dan taşeron işçilere müjde!

5 Başbakan'dan taşeron işçilere müjde!

Haber Radyo 5 yaşında

6 Haber Radyo 5 yaşında

Bursa'da 30 ayrı suçtan aranan sabıkalı hırsız 2 polis memurunu pompalı ile yara

7 Bursa'da 30 ayrı suçtan aranan sabıkalı hırsız 2 polis memurunu pompalı ile yara

Ozan Arif'e kamu davası

8 Ozan Arif'e kamu davası

Samsun'da 8,5 asırlık ahşap çivisiz cami ve ilginç hikayesi

9 Samsun'da 8,5 asırlık ahşap çivisiz cami ve ilginç hikayesi

Samsun'un yöresel lezzetlerine kadın eli

10 Samsun'un yöresel lezzetlerine kadın eli


SIRADAKİ HABER