HaberlerBurnunuz mu kanıyor?

Burnunuz mu kanıyor?

Burun kanamalarına dikkat çeken VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr. Murat Nabi Bulut, 'Kanama başladığında soğuk su ile burun temizliği ve buruna buz uygulanması kanamayı durdurur' dedi

Burnunuz mu kanıyor?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Nabi Bulut, iklim koşulları ile ilişkilendirilen burun kanamalarına ne şekilde müdahale edilmesi gerektiği ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi verdi.

PANİK YAPMAYIN!

Doktor Bulut, “Aşırı sıcaklar, burun karıncalanmaları, çarpma veya yüzme sonrası oluşan basınç, kan sulandırıcı ilaçlar, ani yükselen tansiyon, önemli burun kanamaları sebeplerindendir. Burun kanaması olduğunda öncelikle, panik yapılmaması gerekir. Panik, tansiyon ve adrenalini artırması nedeniyle kanamayı çoğaltır. Kanama başladığında soğuk su ile burun temizliği ve buruna buz uygulanması ile burun kılcal dokusunun sıkılması gibi evde yapılabilecek işlemler, basit burun kanamasını durdurur. Çocuk ve gençlerdeki kanamalarda, burun nemlendirme ile yaşlılarda hipertansiyonun kontrol altına alınması, çoğunlukla yeterli olur. İnatçı burun kanamalarında ise koterizasyon (damar yakma) son seçenektir. Ancak, burun yoğun bir şekilde kanıyorsa, kanama nefes almayı engellemeye başladıysa, bilinen bir kan ya da kalp damar hastalığı varsa, kanama travmaya bağlı oluşmuşsa, zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarının KBB polikliniklerine başvurmaları son derece önemli” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}