HaberlerSamsun HaberleriHayvan hastalıkları ile sıkı mücadele

Hayvan hastalıkları ile sıkı mücadele - Samsun Haberleri

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, 'Hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların önlenmesi için tedbirler alınırken, tespiti halinde İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlarla ortak çalışma yürütülüyor' dedi

Hayvan hastalıkları ile sıkı mücadele

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarla ilgili sıkı bir şekilde mücadele edildiğini belirterek, ilgili kurumlarla ortaklaşa çalışmalar içerisinde olduklarını kaydetti.

İNSAN HAYATI İÇİN ÖNEMLİ

Gıda güvenliğinin, hayvan sağlığının güvence altına alındığında mümkün olabildiğini ve bu nedenle hayvan sağlığının, insan hayatı için önemli olduğunu dile getiren Kubalı, "Hayvansal ürünlerin insan beslemesindeki önemi, hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen hastalıklar ve hastalıklar sebebi ile ihracat imkanlarının kaybolması hayvan hastalıkları ile mücadelenin önemini ortaya koymaktadır. İlimizde Hayvan Sağlığı çalışmalarında görev alan kamuda 125 veteriner hekim ile 83 veteriner sağlık teknisyeni ve müdürlüğümüz denetiminde özel muayenehane hizmeti veren 129 veteriner kliniği bulunuyor" diye konuştu.

RİSKE KARŞI MÜCADELE

Hayvan sayıları ile ilgili bilgi de veren Kubalı, "İlimizde 53 bin büyükbaş işletmesinde 405 bin sığır ve manda mevcut. İlimizde bulunan 3 bin 600 küçükbaş işletmesinde 244 bin koyun ve keçi bulunuyor. Mevcut 3 bin 600 küçükbaş işletmesi hastalık, aşılama, destek kontrolleri, tanımlama işlemleri gibi sebeplerle yılda en az 3-4 defa ziyaret edilmekte ve küçükbaş hayvanlara yaklaşık 150 bin aşı yapılıyor. Kuduz hastalığına karşı sahipli ve sahipsiz yaklaşık 20 bin kedi ve köpek aşılanıyor. İlimizde bulunan 232 ticari kanatlı işletmesinde de gerekli önlemler alınıyor. Özetle, gerekli tüm aşıları uygulanmakta ve hastalık riskine karşı mücadele ediliyor" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}