HaberlerYazın bronzluğun keyfini yaşayın

Yazın bronzluğun keyfini yaşayın

Yaza ışıl ışıl bronz bir ciltle girmek artık kolay... Solaryum sayesinde yaz gelmeden parlak bir cilde sahip olunabilir

Yazın bronzluğun keyfini yaşayın

Fatoş Sivaslı Güzellik Salonu Sahibi Fatoş Sivaslı, bronzlaşma ve solaryum hakkında bilgi verdi. Sivaslı, “Bronzlaşmak, güneş veya solaryumdan kaynaklanan ultraviyole ışınlar ile cilt renginin koyulaşmasıdır. Solaryum da, Latince ‘sol’ (güneş) kelimesinden kök almakla birlikte güneş odası anlamına gelir. Solaryum cihazlarında bulunan ultraviyole ışık kaynakları ile ışınlama yapılarak bronzlaşma sağlanır” dedi.

ÖLÜ HÜCRELER ATILIR

Sivaslı, “Solaryum makineleri ile cilde temas eden ultraviyole ışınlar, cildin katmanlarında ilerler. Cildimizin üst tabakası olan epidermisin yüzde 5’ i melanosit adı verilen hücrelerden oluşmaktadır. Kısa dalga boylu UV ışın (UVB) ile bu melanosit hücreleri uyarılır. Uyarılan melanositler melanin üretimi yapar. Pembemsi renkteki melanin, cildin üst katmanına doğru ilerler. Bu esnada dalga boyu uzun olan UVA ışını ile melanin oksidasyonu gerçekleşir ve rengi koyulaşır, kahverengi olur. Bu koyulaşma cildin UV ışığına karşı kendini doğal korumasıdır. Cildin üst tabakası epidermisteki germinatif hücreler sürekli üretilir, yaşlı hücreleri yavaş yavaş yukarı doğru iter; bu yaşlı hücreler de cildin sert katmanını yani ölü epidermisi oluştururlar. Bu döngü yaklaşık 1 ay sürer. Yeni oluşan hücreler, cildimizdeki melanin yüklü hücrelerin yerini alır, ölü hücreler atılır. Bu nedenle rengimiz solar ve açılır” şeklinde konuştu.

NEDEN SOLARYUMU TERCİH ETMELİYİZ?

Sivaslı, “Solaryum, deriden organizmaya yayılan ışık, beyindeki fiziksel oluşumları düzenler, oksijen alımını hızlandırır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Vücutta D vitamini üretimi güneş veya solaryum ışığı ile gerçekleşir. D vitamini Osteoporose’ a (kemik erimesi) karşı korur ve kemikler kalsiyum ile güçlendirilir. Işık beyindeki gülme merkezini harekete geçirir ve pozitif enerji dışarı çıkar. Gülmenin şiddeti arttıkça stres azalır. Ciltte akne ve sivilceye iyi gelir. Sedef hastalığı ve nörodermit gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Güneş ışığının insanlar üzerinde son derece olumlu psikolojik etkileri vardır. Yapılan araştırmalara göre intihar vakalarının en çok güneşin az gözlendiği kış aylarında olduğu saptanmıştır. Kan daha fazla oksijen taşır, daha fazla kalori harcanır ve kandaki yağ miktarı azalır. Alyuvarlar güçlendiği için enfeksiyonlara daha kolay karşılık verir. Endorfin yani mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Solaryuma girecek kişilerin solaryum danışmanının yönlendirmesi ile cilt tipine uygun solaryum kabini ve seans süresi seçmesi, uygun solaryum kozmetiği kullanması çok önemlidir. Cilt tipine göre uygun süre ile solaryuma girip kademeli olarak artırılır” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}