HaberlerErzincan HaberleriErzincan da koruyucu aile ve çocukları iftarda buluştu

Erzincan da koruyucu aile ve çocukları iftarda buluştu - Erzincan Haberleri

Erzincan'da barınmaya ve korunmaya muhtaç çocuklar ve bu çocuklara refakat eden aileler için Erzincan Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından iftar programı düzenlendi.

Erzincan da koruyucu aile ve çocukları iftarda buluştu

Erzincan'da koruyucu ailelere yönelik her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen iftar yemeği bu Ramazan ayında da gerçekleştirildi. Erzincan Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından düzenlenen iftar programına Erzincan Valisi Ali Arslantaş, eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, eşi Nesrin Savaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan, protokol mensupları, koruyucu aileler ve çocuklar katıldı.
Gönül Elçileri projesi kapsamında 2013 yılından beri yürütülen proje kapmasında barınmaya ve korunmaya muhtaç onlarca çocuk aile özleminden mahrum bırakılmıyor. Erzincan'da 27 koruyucu ailenin himayesinde bulunan 35 çocuk proje kapsamında maddi manevi tüm ihtiyaçları da koruyucu aileler tarafından gideriliyor.
Koruyucu ailelere yönelik gerçekleştirilen programda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ın eşi Hatice Arslantaş, devletin yapmış olduğu en önemli hizmetlerden, girişimlerden birisinin 'Koruyucu Aile' sistemi olduğunu vurgulayarak, herkesin bu sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunmasını istedi. Konuşmasını sürdüren Hatice Arslantaş; 'Hanelerimize, gönüllerimize misafir ettiğimiz bereketin ve yardımlaşmanın ayı olan Ramazan-ı Şerif'in son günlerinde sizlerle bir arada olmanın, aynı sofrada bulunmanın mutluluğu içerisindeyim. Ramazan; bereket, paylaşmak ve sevgi ayıdır. Ramazan; insan iradesini sabır ve sevgiyle eğiten, merhamet, hoş görü, diğerkâmlık gibi hasletlerin tüm kalplerde toplandığı aydır. Sosyal yardımlaşmanın ve paylaşmanın artığı, birlik ve beraberlik ruhunun canlandığı bu ayda, Ramazan'ın insana kazandırdığı tüm hasletleri yaşamının her dönemine taşıyan, örnek olan, öncü olan siz değerli koruyucu ailelerimizle, sevgili çocuklarımızla buluştuğumuz bu iftar sofrasının birliğimizi ve dirliğimizi daha anlamlı hale getireceğine ve daha güçlendireceğine yürekten inanıyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlayan Gönül Elçileri projesi 2013 yılından beri tüm Türkiye'de olduğu gibi şehrimizde de titizlikle yürütülmektedir. Hemen hemen her yaş grubundan 47 çocuğumuz koruyucu aile hizmetinden yararlandı. Şu an 35 çocuğumuz, 27 koruyucu ailemizin himayelerinde yaşamlarını sürdürüyor. Bu hayırlı projemiz, gönül elçilerimizin, gönüllü kardeşlerimizin, sosyal sorumluluk duygusu yüksek kişi ve kurumların el ele vermesi ile uzun yıllar sürdürülecektir.
Gönül elçilerimiz büyük ve hayırlı bir projenin ilk etabında çocuklarla, koruyucu aileler arasında muhteşem köprüler kurdular. Bir anlamda toplumun gözünü açtılar. Bu değerli çalışmalarda tüm katılımcılardan katkı bekliyoruz.
Devletimiz, çocuklarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılasa da anne-baba sevgisini doğal ortamda karşılayamaz. Bu eksiği sizler tamamlıyorsunuz. Sizin gibi engin gönüllü kardeşlerimiz oldukça çocuklarımız aile ortamında dolayısıyla sevgi ikliminde büyüyecek. Bu bakımdan kendinizle ne kadar övünseniz azdır. Unutmayalım ki sağlıklı, huzurlu bir toplum istiyorsak toplum en küçük çekirdeği olan aileye odaklanmalıyız.
Sevginin, saygının ve hoşgörünün, kısacası huzurun olmadığı yerde bülbüller susar, goncalar açmaz. Biz gül yetiştirenlere mahsus hevesle toplumumuzu, çevremizi gül bahçesine çevireceğiz. Geçmişte olduğu gibi şimdi de tüm dünyaya insanlık dersi vereceğiz. Ben bu büyük, müşfik ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Koruyucu ailelerimizle evlatlarımız arasında kan bağı olmasa da can bağı kurduklarını görmenin huzurunu yaşıyorum.
Çocuklarımıza sevgiyle bakan, gül gibi gören siz değerli ailelerimize yaşamlarınız boyunca mutlu, başarılı ve huzurlu bir ömür diliyorum. Çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Şimdiden bayramınızı tebrik ediyorum. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum' dedi
Konuşmaların ardından koruyucu ailelerle birlikte yenilen iftar yemeğinden sonra Vali Ali Arslantaş, eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, eşi Nesrin Savaş ailelerle tek tek hatıra fotoğrafı çektirdiler.

SIRADAKİ HABER
}