HaberlerSamsun HaberleriSamsun Büyükşehir'den Milli Eğitim'e ret

Samsun Büyükşehir'den Milli Eğitim'e ret - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, Samsun kamuoyunda tartışmalara neden olan Atakum Tarım Meslek Lisesi'nin, Kent Park olma kararına itiraz eden İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün itirazını reddetti

Samsun Büyükşehir'den Milli Eğitim'e ret

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Komiyonu, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır başkalığında yapıldı. Komisyonda 71 madde görüşülürken, bu maddelerin 3'ü oy çokluğu ile meclise havale edilirken 4'ü de reddedildi.

PARK OLARAK KALACAK

Gündem maddeleri arasında Samsun kamuoyunda yıllardır tartışılan Atakum Tarım Meslek Lisesi de yer aldı. İlgili maddede mahkeme kararı doğrultusunda 'Kent Park' kullanımında bulunan, nisan ayında Büyükşehir Meclisi tarafından kabul edilen imar değişikliğine Defterdarlık Kızılırmak Milli Emlak Müdürlüğü'nün ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünü'nün itirazları görüşüldü. İtirazların reddine oy birliğiyle karar verilirken, alanın 'Kent Park' olarak kalacağı belirtildi.

ŞEHİT AİLELERİNE ÜCRETSİZ MEZAR

Büyükşehir Meclis gündeminde bu ay şehit aileleriyle de ilgili madde yer aldı. Buna göre, "Belediye olarak bu vatanın her karış toprağı ve üzerinde dalgalanan bayrağımızın, varlığını aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Onların vatan ve millet için yaptığı fedakarlığın değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür" ifadeleriyle şehit aileleri dernekleri tarafından verilen dilekçelerine istinaden şehit anne veya babasının vefatlarında, Derecik Mezarlığı'nda iki kişilik ücretsiz mezar yeri tahsis edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

İSTİKAL CADDESİ'NİN YÜZDE 80'İ BİTTİ

Komisyonda İstiklal Caddesi'nde süren dış cephe çalışmaları da görüşüldü. Muhalefet, çalışmaların 3 yıldır devam etmesini eleştirirken, oy birliğiyle verilen kararla daha önce binalarına masraf yapan apartmanlardan ücret alınmamasına karar verildi. Maddeyle ilgili açıklama yapan Başkan Vekili Çakır, "2013'te meclis kararı aldık. 'Herkes binasının dış cephesini giydirecek ve parasını da kendisi verecek' demiştik. 5 bina bunu yaptı ama diğerleri yapmadı. Biz de sonra insanlar yapmayınca yeniden bir meclis kararı çıkardık. 'Biz yapacağız yüzde 75'ini sizden alacağız' dedik. Daha önce para harcayıp binasını yaptıran 5 bina vardı, biz onları projeye uygun olarak yeniden yaptık. Şimdi o 5 binadan para almayacağız. Projenin yüzde 80'i bitti" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}