HaberlerSamsun HaberleriSamsun Vali Yardımcısı Kubalı'dan uyarı: 'Sınırları aştık'

Samsun Vali Yardımcısı Kubalı'dan uyarı: 'Sınırları aştık' - Samsun Haberleri

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, 'Dünyadaki kaynakların bir sınırı var ve sınırları aşmaya başladık. Dünya çölleşme tehdidi altında. Türkiye topraklarının da yüzde 48'i çölleşme riski altında' dedi

Samsun Vali Yardımcısı Kubalı'dan uyarı: 'Sınırları aştık'

Samsun Vali Yardımcısı  Hakan Kubalı, Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Yaşanan çevresel sorunlara dikkat çeken Kubalı, hayati öneme sahip kaynakların hızla tükendiğini vurguladı.

3,6 MİLYAR ALAN ÇÖLLEŞTİ

Çölleşmenin küresel ölçekte açlık ve göç gibi sorunların önemli bir nedeni olduğunu ifade eden Kubalı, "Çölleşme, doğanın tahribatı, kaynakların bilinçsizce ve aşırı kullanımı, ormanların yok edilmesi, erozyon, meraların bozulması, su kaynaklarının tüketilmesi, aşırı otlatma, yanlış tarım uygulamaları, verimli toprakların tarım dışı amaçlarla kullanılması, çevreyi dikkate alınmadan yapılan yatırımlar, çarpık kentleşme… Tümü birbiriyle ilintili. Dünyadaki kaynakların bir sınırı var ve sınırları aşmaya başladık. Dünya çölleşme tehdidi altında. Çölleşen alanlar 3,6 milyar hektara ulaştı. Bu rakam, dünya topraklarının yüzde 24'ü demek" diye konuştu.

ORMANLAR YOK OLUYOR

Her yıl 12 milyon hektar toprağın kaybedildiğini belirten Kubalı, "Ormanlar yok oluyor. Her yıl 15 milyar ağaç kesiliyor. 1990-2015 yılları dünya nüfusu artarken, ekilebilir araziler hızla azalıyor. Orman kaybı 129 milyon hektar. Canlı türleri yok oluyor. Bitkisel endemik türler tükenme noktasında. Küresel ısınmaya karşı alınan önlemler yetersiz. Türkiye topraklarının yüzde 48'i çölleşme riski altında. Son 40 yılda sulak alanlarımızın yarısını yitirdik. Akarsuları, gölleri kurutmakla kalmıyoruz, kirletiyoruz da. Türkiye'nin tatlı su kaynaklarının yüzde 76'sı kirli. Nehirlerimiz kanalizasyona dönüşme riski altında. Mera ve çayır alanları ile tarım arazileri azalıyor. Erozyon tehdidi artıyor. TEMA'nın dediği gibi, 'Toprağı korumak, yaşamı korumaktır" ifadelerine yer verdi.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}