HaberlerTürkiye, Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçiyor...

Türkiye, Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçiyor...

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği seçimler bugün gerçekleştiriliyor. Türkiye'de 56 milyon 322 bin 632, Samsun'da ise 959 bin 127 seçmen Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçecek.

Türkiye, Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçiyor...

Nisan ayı içerisinde seçim kararı alınmasının ardından, yaklaşık 2 aydır merakla beklenen ve Cumhurbaşkanı ile milletvekilerinin seçileceği seçimler bugün gerçekleştiriliyor. Türkiye'de 56 milyon 322 bin 632 seçmen, toplam 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak.

SAMSUN'DA 3 BİN 240 SANDIK

Seçim heyecanı Samsun'da da 3 bin 240 sandıkta yaşanacak. Samsun'da 959 bin 127 seçmen oy kullanırken; bölge illerden Sinop'ta 159 bin 840, Ordu'da 557 bin 984, Çorum'da 390 bin 689, Amasya'da 246 bin 486 ve Tokat'ta 423 bin 449 seçmen tercihini yapacak. Tüm yurtta 08.00 - 17.00 saatleri arasında yapılacak seçimde vatandaşlar iki ayrı oy pusulasıyla oy kabinine girecek ve hem Cumhurbaşkanı hem de illerinin milletvekillerini seçecek.

CUMHURBAŞKANLIĞINA 6 ADAY

Cumhurbaşkanlığı seçiminde; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte CHP'nin adayı Muharrem İnce, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener, SP'nin adayı Temel Karamollaoğlu, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ve Vatan Partisi'nin adayı Doğu Perinçek yarışacak. MHP ise aday çıkarmayıp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek vereceğini daha önce açıklamıştı.

İKİ İTTİFAK, 3 PARTİ

Genel seçimlerde ise bilindiği gibi bir süre önce İttifak Yasası yürürlüğe girmiş, bazı partiler birbirleriyle ittifak yapmıştı. "Cumhur İttifakı" içerisinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yer alırken, Millet İttifakı'nda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti ve Saadet Partisi (SP) bulunuyor. Seçime; HÜDA-PAR, Vatan Partisi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) herhangi bir ittifaka dahil olmadan katıldı.

17.00'DE BİTECEK

Oy kullanma işleminin saat 17.00'de bitmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim yasaklarının kaldırılması ile birlikte sonuçlar yayın organlarından takip edilecek ve Türkiye, yeni dönemde görev yapacak Cumhurbaşkanı ile milletvekillerini seçecek.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}