HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da ihracat yüz güldürüyor

Samsun'da ihracat yüz güldürüyor - Samsun Haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 2018 yılı mayıs ayı raporuna göre, Samsun'un ihracat rakamları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26'lık artışla 240 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhraç ürünlerinde en yüksek artışı fındık ve mamüllerinde yaşanırken, otomotiv sanayi ve çelik ivmesini korudu

Samsun'da ihracat yüz güldürüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 2018 yılı mayıs ayı ihracat raporlarını yayınladı. Rapora göre, Samsun Limanı'ndan birçok ülkeye yapılan ihracatların hacmi geçen yılın aynı döneminde 190.7 milyon dolar seviyesinden, yüzde 26.21 artış göstererek, 240.2 milyon dolara ulaştı.

FINDIK ŞAHLANDI

Yılın ilk 5 ayında Samsun'a en çok döviz getiren ürünlerin başında 41.8 milyon dolarla çelik oldu. Çelikte mayıs ayında yüzde 25 oranında artış yaşandı. İhracatta en çok artışı mayısta yüzde 85 ile fındık ve mamülleri yaşadı. Fındıkta 21 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Yükseliş sırasını yüzde 47 ile otomotiv sektörü takip etti. Otomotivde de 34.9 milyon dolarlık ihracat yaşandı. Otomotivi yüzde 13'lük artışla 30.5 milyon dolar ihracat yapılan su ürünleri ve hayvansal mamüller takip etti.

İSVİÇRE ŞAMPİYON

İhracatta yaşanan artışta Samsun'un en çok ihracat yaptığı Hollanda ile yüzde 19, Almanya ile de yüzde 21'lik artış etkili oldu. Samsun en çok artışı İsviçre ile yaptığı ihracatta yaşadı. Yüzde 203 ile İsviçre ihracatı yükseliş zirvesine oturdu. Samsun böylece yılın ilk 5 ayında Hollanda ile 36.7 milyon dolar, Almanya ile 21 milyon dolar, Fransa ile 5.9 milyon dolar, İsviçre ile de 2.6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}