Haberler Tarihi kalede kazı zamanı

Tarihi kalede kazı zamanı

Ordu'da 2 bin 500 yıllık tarihi bulunan ve Türkiye'nin en korunaklı kalelerinden biri olan Ünye Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı.

 Tarihi kalede kazı zamanı

Kültür Yolu Projesi'ne 15 milyon liranın üzerinde kaynak aktaran ve birçok tarihi eseri restore ederek yeniden kent turizmine kazandıran Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yapılan çalışmalarla ziyaretçi sayısında bu yıl 2 kat artış yaşandığını kaydetti. Ünye Kalesi'nde dehlizlerin yanı sıra kral mezarları, tapınak odaları, kraliçe havuzu gibi birçok farklı unsur bulunuyor.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 2,5 yıl süren yoğun bir hukuk mücadelesi sonrası kalenin mülkiyetini Ünye Belediyesi'ne kazandırdıklarını ve restorasyon için tüm engellerin ortadan kaldırıldığını söyledi. Ünye’nin binlerce yıllık bu önemli tarihi mirasının yeniden turizme kazandırmanın kendilerine nasip olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Çamyar, ilk etapta biri küçük ve diğer büyük olmak üzere 2 dehlizin zamanla atılan ve tıkanmasına yol açan taşlardan temizleneceğini söyledi.

POTANSİYEL ARTTI

4 etaptan oluşacak restorasyon çalışmalarında dehlizlerin açılması ile birlikte Ağustos ayında 3 ve 4 etap restorasyon çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihale yapılacağını belirten Çamyar, “Ünyemizde turizm adına tarihinde görülmemiş çalışmaları hayata geçiriyoruz. İlçemizin turizm potansiyelini hiç olmadığı kadar arttırdık” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}