HaberlerOnur Ferhat Karacan: 'Şiddet kronikleşti'

Onur Ferhat Karacan: 'Şiddet kronikleşti'

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, 'Sağlıkta şiddet, toplumsal bir sorun haline geldi ve bu sorun her geçen gün daha da kronik bir hal alıyor' dedi

Onur Ferhat Karacan: 'Şiddet kronikleşti'

Samsun  Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Mersin'in Tarsus İlçesi’nde istediği ilacın yerine eşdeğerini veren eczacılara yönelik yapılan saldırıyı kınadı. Karacan, sağlıkta şiddetin artık kabul edilemez bir hal aldığını belirterek, sağlık çalışanlarının can güvenliği endişesi yaşadığını dile getirdi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Sağlıkta şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu ifade eden Başkan Karacan, bu sorunun her geçen gün daha da kronik bir hal aldığını dile getirdi. Karacan, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kamu otoritesi tarafından acilen kapsamlı önlemler hayata geçirilmeli. Özellikle nöbet hizmeti esnasında kolluk kuvvetlerinin devriye gezerek eczanelerin güvenliğini sağlaması hususunda İçişleri Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Diğer yandan muadil/eşdeğer ilaç konusunda toplumun aydınlatılması ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi elzem. Sağlık Bakanlığı’ndan talebimiz; eşdeğer ilacın önemi konusunda kamuoyu oluşturmaya yönelik adımlar atmasıdır. Ve ayrıca hekimlerimizin eşdeğer ilaç konusunda aktif rol almasını, hastalara bilgi vermesini ve bu konuda eczacılarla ortaklaşmasını talep ediyoruz. Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunulamayacağının altını çizerek yetkilileri göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}