HaberlerFındık HaberleriFındıkta kayıp endişesi

Fındıkta kayıp endişesi - Fındık Haberleri

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu sene iklim şartları ve küllenme dolayısıyla fındık rekoltesinde yüzde 30 azalma yaşanabileceğini belirterek, 'Umarım rekolteki bu kayıp fiyatla telafi edilir. Müdehale alımında fiyat da iyi olur düşüncesiyle TMO'ya güveniyoruz' dedi.

Fındıkta kayıp endişesi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Karadeniz Bölgesi'nin altını, fındık hasadının başlamasına sayılı günler kala, değerlendirmelerde bulundu. Hükümet tarafından resmi rekolte rakamlarının her an açıklanabileceğini belirten Karan, üreticilere de uyarılarda bulundu.

YÜZDE 40 KAYIP

Son yıllarda küresel ısınmadan dolayı iklim şartlarındaki değişiklikleri arazilerde gözlemlediklerini söyleyen Karan, "Bu sene Karadeniz'de ciddi manada kış olmadı. Sadece yüksek kesimlere kar yağdı, kıyı kesimlerinde kar yağışı olmadı. Bundan dolayı da karanfillerde noksanlıklar vardı. Ardından hava sıcaklıklarıyla beraber dökülmeler oldu. Bu dökülmeler halen devam ediyor. Küllenme hastalığı ve fındık kurdundan dolayı da sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlar da rekolteye yansıyor. Geçen yıl bakanlığın açıkladığı 675 bin ton rekolteydi. Bu sene Türkiye genelinde yüzde 30, bizim bölgemizde de yüzde 40'lar civarında yansıyacağını düşünüyoruz. Umarım rekolteki bu kayıp fiyatla telafi edilir, üreticimiz bahçesine bakımını yapar. Türkiye genelinde rekolte sayımı bitti ve bakanlığa ulaştı her an rekolte açıklanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

HASAT ERKEN BAŞLIYOR

Bu sene hasadın geçen yıla oranla 15 gün erken başlayacağını kaydeden Karan, "Sezon başlamadığı için şu anda alımlar kapalı. Eski fındık da üreticinin elinde yok denecek kadar az. Biz TMO'nun 2017 yılında 13.25 liradan aldığı Giresun fındığı fiyatlarını baz alıyoruz. Biz yeni fiyatın 13 liranın üzerinde olmasını bekliyoruz. Aldığımız duyumlara göre TMO şu anda fındık alımı için hazırlık aşamasında, depolarını ayarlıyorlar. Müdürlüklerini kurdular, alıma hazırlar. Müdahale alımında fiyat da iyi olur düşüncesiyle TMO'ya güveniyoruz. FİSKOBİRLİK'in fındığın tümüne talip olduğunu açıklaması çok olumlu. Üreticinin FİSKORBİLİK'e sahip çıkması ve fındığını buraya satması lazım. Umarım bu yıl üretici pazara emanet fındık indirmez ve fındığını tüccara teslim etmez. Üretici fındığını lisanslı depolara veya FİSKOBİRLİK'e bırakırsa, fiyatın kademeli şekilde yukarı çıkacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}