HaberlerMısır kilisesinde ölüm, sosyal medya yasağı ve intihar!

Mısır kilisesinde ölüm, sosyal medya yasağı ve intihar!

Mısır kilisesinde geçen hafta yaşanan şüpheli ölüm ve sosyal medya yasağına bir de intihar girişimi eklendi. Mısırlı genç bir rahibin intihar girişiminde bulunduğu ve durumunun ağır olduğu bildirildi.

Mısır kilisesinde ölüm, sosyal medya yasağı ve intihar!

Kilise kaynaklarından alınan bilgiye göre, kendisine zarar verdikten sonra Vadi Natrun'daki Makaryos Manastırı binasından atlayan Faltaus Makari adındaki genç rahip, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Rahibin durumunun kritik olduğu belirtildi.

İntihara kalkışan rahip Makari’nin 30 yaşında olduğu ve kilise tarihi ile ilgili araştırmalar yaptığı öğrenildi. Natron Makaryos Manastırı Başpiskoposu Anba Epfaniyos da 29 Temmuz’da şüpheli bir şekilde ölmüştü. Mısır güvenlik güçlerinin intihar girişimi ile ilgili tahkikat başlattıkları ve Başpiskopos’un ölümü ile ilgili araştırmaların da devam ettiği bildirildi.

Başpiskopos’un öldürülmesinin ardından geçen pazar Mısır Kıpti Kilisesi lideri Papa 2. Tavadros başkanlığında toplanan Manastırlar ve Rahiplik Konsülü'nde, rahipler için ilk kez yeni disiplin kararları alınmış ve bu çerçevede sosyal medya yasağı getirilmişti.

Mısır Ortodoks Kilisesi sosyal medya kullanımını yasakladı

Mısır Kıpti Kilisesi lideri Papa 2. Tavadros başkanlığında toplanan Manastırlar ve Rahiplik Konsülü'nde rahipler için ilk kez yeni disiplin kararları alındığı bildirildi

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kıpti Ortodoks kilisesine bağlı ruhban manastırlarında sosyal medya platformu Facebook'un kullanımı yasaklandı.

İlk kez uygulandığı belirtilen rahiplik disiplin kararları gereği, internet üzerinde rahiplere ait sosyal medya hesaplarının kapatılması istendi.

Kahire'nin kuzeyindeki Vadi Natron Manastırına bir yıl boyunca hiç yeni rahip kabul edilmemesinin kararlaştırıldığı, ayrıca söz konusu manastırda rahiplik yapan bir kişiden bu sıfatın alınarak sivil hayata döndürüldüğü kaydedildi.

 

Şüpheli ölüm üzerine karar alındı

Kararların 29 Temmuz'da Vadi Natron'da Makaryos Manastırı'nda Başrahip Epfaniyos'un şüpheli ölümü üzerine alındığı belirtildi.

Öte yandan Papa 2. Tavadros, resmi Facebook sayfasını kapattığını duyurmuştu. Ayrıca açıklamada, manastırı ziyaret eden Kıptilerin içerideki talimatlara uymaları ve sınırları aşmamaları çağrısında bulunuldu. Resmi verilere göre 104 milyon nüfuslu Mısır'da Kıpti nüfusun 10 milyon olduğu tahmin ediliyor.

SIRADAKİ HABER
}