Haberlerİshak Memişoğlu: 'Felaketin daha büyükleri gelecek'

İshak Memişoğlu: 'Felaketin daha büyükleri gelecek'

Ordu'daki sel felaketini değerlendiren Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, 'Bugün yaşadıklarımız aslında önemli boyutta felaketler değil. Böyle giderse başımıza daha büyük felaketler gelecek' dedi.

İshak Memişoğlu: 'Felaketin daha büyükleri gelecek'

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Ordu'da yaşanan sel felaketi hakkında açıklamada bulundu. İklim koşullarının değiştiğini belirten Memişoğlu, üniversiteler aracılığıyla artık yeni verilerin ortaya konulması ve buna göre çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

GÖTÜRÜSÜNÜ DE DÜŞÜNMELİYİZ

Yaşanan felaktten duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Memişoğlu, "Ordu'da sıkıntı yaşayanlara geçmiş olsun diyorum, can kaybı yaşanmaması en büyük tesellimiz. Ama bugün yaşadıklarımız aslında önemli boyutta felaketler değil. Böyle sürdüğü sürece başımıza daha büyük felaketler gelecek. Bu hurafe değil, felaketler göstere göstere geliyor. Örneğin; HES türü yapılaşmalarla derelere vurulan engeller, başımıza daha büyük felaketleri getirecek. Suyun akışı zorlandığı zaman anormal bir güç oluşuyor ve buna karşı koymak da mümkün olmuyor. Defalarca dile getiriyoruz, dere yatakları çok acil bir şekilde planlanmalı. Artık bizim bu konudaki politikaları yeniden ele almamız lazım. Biz hep getirisine bakıyoruz, fakat getiriye bakarken götürüsünü de düşünmemiz lazım. Burada üniversitelere önemli görevler düşüyor. İyi araştırmalar yapılıp hayata geçirilmeli" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER KONUŞMUYOR

İklimsel yeni verilerin oluştuğunu belirten Memişoğlu, "Son yüzyılın verilerine göre' şeklinde bir tabir vardır, artık bu verilere bakmamalıyız. Çünkü yeni veriler oluşuyor. Verileri ise ancak bilimle ortaya koyabiliriz. Bilimi ise üniversitelerimiz üretecek. Üniversitelerimiz, ülkemize bilim insanı yetiştirmesi, bilime katkı sağlaması amacıyla kuruldu. Fakat bakıyorum, bizim bölgemizdeki üniversitelerden ses çıkmıyor. Bölge dışında yer alan bazı üniversitelerin bilim insanları konuşuyor ama bizim üniversitelerimiz konuşmuyor. Bu durum benim garibime gidiyor. Ordu Üniversitesi'ne baktım, orada mühedislikle alakalı bölümler sınırlı. Ama diğerlerinde var. Hava hareketleri, zemin hareketleri, su hareketleri, bunlar üniversitelerdeki mühendislik bölümlerini ilgilendiriyor. Bunlar bir araya gelip, inceleme yaptıktan sonra raporlamalı ve bu tür sorunlara katkı sunmalı" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}