HaberlerUmutlar sele gitmesin

Umutlar sele gitmesin

Ziraat Mühendisi ve önceki dönem ZMO Samsun Şubesi Başkanı Hayati Tosun, selle birlikte fındık üreticisinin büyük mağduriyet yaşadığını belirterek, 'Fındıkçının umudu sele gitmesin. Devlet görevini yerine getirmeli' dedi

Umutlar sele gitmesin

 Önceki dönem Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı olan Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, Samsun ve Ordu'daki selle birlikte üreticinin büyük kayıplar yaşadığını söyledi.

OLAN YİNE FINDIKÇIYA OLDU

Bu seneki fındık sezonunda verimin ve rekoltenin düşük olduğunu kaydeden Tosun, "Bir yandan da böyle afetler olunca üretici daha sıkıntılı bir süreç içerisine girdi. Üstelik henüz rekolte ve fiyatların açıklanmamış olması zaten üretici için zor bir dönemdi. Tam da bayram önü, çiftçinin paraya ihtiyacı vardı. Biz rekoltenin 550 bin ton bandında olacağını tespit ettik. Bu tespit afetten önceydi. Ancak burada devletin elini uzatması gerekli. Ya var olan borçlar ötelenmeli ya da üretici başına destek aktarabilmeli. Diğer tarım ürünlerinde herhangi bir sorun görünmüyor, olan yine fındıkçıya oldu. Fındık piyasası selden önce de sıkıntı içerisindeydi, şu ana kadar bu belirsizliğe sessiz kalan devletin üreticinin mağduriyetini giderecek biçimde hareket etmesi lazım. Fındıkçının umudu sele gitmesin. Önce kuraklıktan sonra selden zarar gördü. Bir taraftan piyasanın mağduriyetini yaşıyor. Bu kısır döngüden artık sıyrılması, devletin asli görevlerini yerine getirmesi lazım" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}