Haberler İklim felaketi

İklim felaketi

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Her yağış sele, her sel felakete dönüşüyor. Bu yaşananlar bir iklim felaketi' dedi

 İklim felaketi

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde birbiri ardına yaşanan sel felaketlerine ilişkin açıklamada iklim felaketi vurgusu yaptı. Çevre bilincine dikkat çeken Özdağ, uyarıların dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

SINIRLANDIRILMALI

Her yıl defalarca yaşanan ve ders alınmayan sel felaketlerinde, 3 ortak noktanın öne çıktığını ifade eden Özdağ, “Dere yataklarındaki yapılaşma, Karadeniz Sahil Yolu’nun oluşturduğu setin derelerin Karadeniz’e ulaşmasına engel olması, HES’ler nedeniyle derelerin akış rejiminin bozulmasıdır. Bu üç temel sorun çözüme kavuşturulmadan, bölge halkının can ve mal güvenliğinin sağlanması mümkün değil. Bu bir iklim felaketidir, her yağışın sele, her selin felakete dönüşmesinin başlıca nedeni; yanlış kentleşme ve ulaşım politikalarıdır. Her yıl, bir öncekine göre daha fazla sayıda iklim felaketi yaşamaya başladığımızın bilincine varılmalı. Bu iklim felaketlerinin önlenmesi için Türkiye’nin her yıl katlanarak artan karbon emisyonunun ivedilikle sınırlandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SESİMİZE KULAK VERİN

Özdağ, yerel belediyelerin ve ilgili bakanlıkların asfalt-beton işlemlerini kontrol altına alması, kömür, doğalgaz, petrol gibi karbon emisyonunu artıran fosil yakıt tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini vurguladı. Özdağ, “Diğer bir önemli husus da çevre suçu kavramı toplumun bilinç düzeyine çıkartılmalıdır. Milli eğitim politikaları kapsamında okul öncesi eğitimden başlanılarak çevrenin korunması eğitimi tüm yaş grubundaki çocuklarımıza nitelikli olarak verilmeli. Yaşanan felaketten zarar gören bölge halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yetkilileri sesimize kulak vermeye çağırıyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER
}