HaberlerSamsun HaberleriBu savaşı atlatacağız

Bu savaşı atlatacağız - Samsun Haberleri

Samsunlu ekonomi dünyası temsilcileri, dövizdeki dalgalanmayı değerlendirdi. Temsilciler, dövizdeki durumun bir tür milli direniş olduğunu belirterek, Türkiye'nin dik duruşuyla bu savaşı profesyonelce atlatacağını savundu

Bu savaşı atlatacağız

Dövizdeki tırmanış devam ederken, dolar tarihinin rekorunu kırarak 6 lirayı, avro ise 7 lirayı geçti. Dövizdeki dalgalanmayı değerlendiren  Samsunlu ekonomi sivil toplum kuruluşu başkanları, ihtiyatlı hareket edip, üretime odaklanıldığında Türkiye'nin döviz ve döviz yükselişinin ardındaki siyasi nedenlerle mücadele edebileceğini söyledi.

FIRTINADAN ÇIKMALIYIZ

Dünyada ekonomik açıdan bir gerilim olduğunu ifade eden Orta Karadeniz Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu, "Amerika'nın kendi içindeki sorunlar, İran ile ilişkiler ve Türkiye'de de yeni bir hükümet kuruluyor şu anda. Ara ara boşluklar olur. Ekonomi boşluk kabul etmiyor. Bu aradaki boşluklarla da şartları deniyorlar. Piyasanın sakin ve dikkatli olması lazım. Sel gibi, sel gelip geçiyor ama o arada zarar gören görüyor. Hükümetin acil tedbirleri alması gerekli. Doların her dalgalanmasında bir yerler zarar görüyor. Ne kadar zarar var şu an bilemiyoruz ama sakinleşince göreceğiz. Piyasanın durmaması lazım, şok gelince piyasa duruyor ikinci felaket oluyor. Bütün herkes birlikte olup bu fırtınadan çıkmamız lazım. Sadece dua değil, herkes gayret edecek. Üretimi artıracağız, emek vereceğiz, mesai harcayacağız" dedi.

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, dövizle ilgili iniş çıkışların nedenini Amerika'daki açıklamalarla net bir şekilde görüldüğünü belirterek, "'Verin rahip Bronson'u, her şey normale dönsün' diyebilecek ukalalığı gösterecek bir Amerikalı var. Dolayısıyla yaşananların sanayiyle, üretimle alakalı değil dış güçlerle ilgili olduğunu görüyoruz. Sanayicimizin aklıselim hareket etmesi gerekiyor. Neticede bu ülkeyi vermemek adına canını veren insanların, ekonomiyle alakalı dalgalanmayı da net şekilde görmeleri lazım. Ekonomik verilerimizde bu rakamları gösterebilecek bir neden yok. Milletin geleceğini düşünerek, üretimde daha aklıselim davranmalıyız. Bize direktif veren insanların dediklerini yapıp, her şeyin normale dönmesini mi bekleyeceğiz ya da bağımsız bir şekilde direnip, gereğini yapıp, kendi öz koşullarımızda hareket mi edeceğiz? Şu anda bağımsızlıktan bahsediyorum. Devlet ve hükümet gereğini yapacaktır. Biz de vatandaşlar olarak üreterek katkı sunacağız. Bir noktada bu da bir milli direniş. FETÖ'cülerin 'Bakın 3-5 gün içinde döviz ne hale gelecek' dediğini de duyduk. Ülke perişan olsun diye bakan zihniyet, faciadır" diye konuştu.

DİK DURACAĞIZ

Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Savaş Gömeç ise dövizdeki hareketlenmenin sanal olduğunu savunarak, "Bu zamana dek bir sürü savaş verdik. Ekonomide de çok savaş verdik ama bence bu son savaşımız olacak. Dik durmamız gerekli. Birbirimize sıkı tutunmalı ve sarılmalıyız. Bunları yaşayacağız. Dış güçlerin elinde kalan son kozlar. Son oyunlarını oynayacaklar. Ciddi zararlar görüyoruz ama bunu telafi etmek de bizim elimizde. Hükümetimizin dirayetli duracağına inanıyorum. Seçimlerden önce de 'dolar 7 lira olacak' deniliyordu. Bu savaşı profesyonel biçimde vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}