HaberlerSamsun HaberleriSamsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman: 1980 öncesine dönüyoruz

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman: 1980 öncesine dönüyoruz - Samsun Haberleri

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, 'Artık yoksul gibi yaşamak durumundayız. Herkes kemerleri sıkacak. 1980 öncesindeki iktisadi duruma hızla geri dönüyoruz' dedi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman: 1980 öncesine dönüyoruz

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, son günlerde döviz kuru ve altın fiyatlarında yaşanılan dalgalanmaları değerlendirdi. Zor bir süreçten geçildiğini belirten Özman, dün kuyumcular olarak alım-satımı da durdurduklarını ifade etti.

BATTI DEMEK DOĞRU DEĞİL

Yaşanan durumu sadece ekonomik sebeplerle açıklayabilmenin doğru olmadığını belirten Özman, "Türkiye belli bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış bir ülke konumunda. Sonuçta Türkiye ekonomisi, üçüncü dünya ülkeleriyle karşılaştırılacak kadar küçük değil. Bu düşüşü 'ekonomi battı' şeklinde yorumlamak da doğru değil. Ama ülkemizin çok ciddi manada bir problemi var. İsraf ediyoruz, kamuda harcamalar çok yüksek. Sistemin değişmesiyle birlikte 100 günlük bir icraat programı açıklandı. Bu programın tamamı harcamayla ilgili. Oysaki biz seçimden önce tasarruf tedbirleri ve ekonomik reform paketlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Çünkü bizim bir finansman problemimiz var. Ama maalesef harcamaları daha da artıran bir program ortaya konuldu" diye konuştu.

KAZANIMLAR KAYBOLACAK

Türkiye'nin ekonomik anlamda 1980 öncesi döneme doğru gitgide ilerlediğini belirten Özman, "57. Hükümet döneminde başlayan, Kemal Derviş'in uyguladığı iktisadi programla gelişme sağlayan, AK Parti hükümetinin ilk yıllarında zirve yapan ve kendi yağıyla kavrulan ülke durumundaki kazanımlarımızı bir anda kaybedeceğiz. Yüksek kurlar, yüksek enflasyon, yüksek faiz ve bunun sonucunda da IMF'nin kapısında havlu atma durumu yaşayabiliriz. İnşallah o duruma düşmeyiz. Artık yoksul gibi yaşamak durumundayız. Çünkü havada bulup tavada yeme dönemi geçti. Herkes kemerleri sıkacak. 1980 öncesindeki iktisadi duruma hızla geri dönüyoruz. Rahmetli Bülent Ecevit, 'bizim kasamız 50 cente muhtaç' demişti. Durumu buna getirirler. Çünkü bu enflasyon denilen lanet öyle bir şey ki, yüzde 10'ları aşmaya başladığı zaman yüzde 100'e nasıl ulaştığını anlayamazsınız. Tıpkı 1980 öncesinde olduğu gibi. Bu yüzden adımlarımızı daha dikkatli atmalıyız" ifadelerini kullandı.

ALIM-SATIM DURDU

Öte yandan Başkan Özman, altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle alım-satımı dün için bir süreliğine durdurma kararı aldıklarını ifade etti. Fiyatlardaki dalgalanmalardan dolayı zarar ettiklerini belirten Özman, yaşanan bu dalgalanmadan dolayı, dalgalanmanın da çok büyük marjlarda olması ve müşterilerine yüksek fiyatlar söylememek için böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Barış BUDANOĞLU

 

SIRADAKİ HABER
}