HaberlerTürkiye'de de satılan tarım ilacı için 289 milyon dolar tazminat!

Türkiye'de de satılan tarım ilacı için 289 milyon dolar tazminat!

Monsanto'ya Türkiye'de de satılan tarım ilacı Roundup yüzünden 289 milyon dolar (yaklaşık 1 milyar 857 milyon Türk lirası) tazminat cezası verildi.

Türkiye'de de satılan tarım ilacı için 289 milyon dolar tazminat!

Tarım ilaçları üreticisi Monsanto, California eyaletinde şirketin yabani otlar için kullanılan ilaçlarındaki glifosat maddesi yüzünden kansere yakalandığını söyleyen bir kişiye 289 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Jüri, sekiz hafta süren duruşmaların sonunda, Türkiye'de de satılan Roundup ve Ranger Pro adlı yabani ot ilaçlarının kansere yol açtığını bilmesine rağmen, Monsanto'nun tüketicileri uyarmadığına hükmetti.


Kısa bir süre önce Bayer tarafından 66 milyar dolara satın alınan ve glifosatın kansere yol açmadığını savunan şirket, kararı temyiz etmeyi planladığını açıkladı.

 

5 binden fazla dava var!

Bu, glisofatla ilgili ilk kanser davasıydı. İlaç hakkında ABD'de açılmış 5 binden fazla dava bulunuyor. Bu kararın diğer davalara emsal oluşturacağı belirtiliyor.

Dewayne Johnson adlı eski bir okul bahçıvanı, yıllar boyunca yabani otlar için Ranger Pro türü ilaçlar kullandığını ve 2014'te lenf kanserine yakalandığını söyleyerek şirkete dava açmıştı.

 

MUHTEMELEN KANSEROJEN

2015'te Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı glifosatın "muhtemelen kanserojen" olduğunu açıklamıştı. Ancak Amerikan Çevre Koruma Ajansı EPA, dikkatli kullanıldığında glifosatın güvenli olduğunda ısrar ediyor.

Monsanto aynı zamanda dünyanın en büyük GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) tohum üreticileri arasında yer alıyor.

SIRADAKİ HABER
}