HaberlerSamsun HaberleriKöylü çırpınıyor

Köylü çırpınıyor - Samsun Haberleri

Fiyatlardaki artış nedeniyle semt pazarlarına rağbet azalırken, zor durumda olduklarını söyleyen pazar esnafı, 'Köylünün bir canı kaldı, onu vermemek için çırpınıyor' diyerek isyan etti.

Köylü çırpınıyor

Döviz kurundaki artış ve gıda ürünlerinde yaşanan enflasyon semt pazarlarını da vurdu. Pazarda patates ve domates kilosu 2.5 liradan satılırken, meyve fiyatları ise önceki yıllara göre 2 kat artmış durumda. Pazar esnafı satış yapamadıklarını belirterek, zor durumda olduklarını söyledi.

BİR CANI KALDI

Pazar esnafı Zafer Oruç, "Pazartesi günü mazota 75 kuruş zam geliyor. Köylü mazot mu alsın, gübre mi yapsın? Tavuk üretse kuş gribi diye öldürülüyor, büyükbaş beslese fiyatı düşüyor. Köylü dolarını, altınını bozdurdu. Köylünün bir canı kaldı, çırpınıyor" ifadelerini kullandı.

TARIM BİTER

Vatandaşın parası olmadığı için pazara gelemediğini söyleyen pazar esnafı Namık Çakır ise, "Vatandaş pazara ilgi göstermiyor çünkü parası yok, enflasyon yüksek. İnsanlar pazar alışverişini daha fazla fiyata marketlerden kredi kartıyla yapıyor. Taze malımızı yok pahasına satıyoruz, alıcı bulamıyoruz. Salatalık Hollanda'dan, domates İsrail'den geliyor. Dolar ve avro üzerinden alındığı için sürekli fiyat yükseliyor. Aldığımız destek mazot parası hiçbir şeye yaramıyor, böyle giderse tarım biter" şeklinde konuştu.

YÜZDE 100 ENFLASYON

Meyvelerde 2 katı fiyat artışı yaşandığını belirten Murat Güler, "Vatandaş fiyatlar pahalı olduğu için pazara gelemiyor. Mazotun fiyatındaki artış, sebze ve meyve fiyatlarını etkiliyor. Büyük marketler de pazarı öldürüyor. Şeftali, armut, erik ve üzüm geçen seneki fiyatına göre yüzde 100 pahalandı. İnsanlar 2 kilo alacağına 1 kilo alıyor" dedi.
Pazardan alışveriş yapan Mustafa Deniz ise, "Her gün daha az şey alıp daha fazla para ödüyoruz" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}