HaberlerSamsun HaberleriRobotik dünyaya merhaba dediler

Robotik dünyaya merhaba dediler - Samsun Haberleri

Ondokuzmayıs Üniversitesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen 'TÜBİTAK 4004 İlk-okul Robot Maceram' projesinde 30 ilkokul 3. sınıf öğrencisi robotik dünyaya 'merhaba' dedi.

Robotik dünyaya merhaba dediler

6 gün süren eğitimlerde öğrenciler robotik kodlama, bilgisayarsız oyun etkinlikleri, sanat ve drama etkinlikleri gerçekleştirdiler. Kodlamayı öğrenen öğrenciler görme engellilere kolaylık sağlayan baston, elektronik aletlere fazla yaklaşınca uyaran robot, çizgi izleyen tırtıl robot, kitap tanıtan robot, trafikte otomatik ilerleyen robot tasarladılar. Robotlarına bowling oynattılar, dans ettirdiler, tavşan gibi hareket ettirdiler. Kurtuluş mücadelemizi hatırladılar. Robotlarına harita üzerinde Atatürk’ün yolunu takip ettirdiler. Mehteran kültürünü öğrendiler. Robotlarını mehteran gibi tasarlayıp, giydirip, yürüttüler. Sanat etkinliklerinde adım adım hayallerindeki robotları tasarladılar.

BU BİR BAŞLANGIÇ

Proje yürütücüsü, OMÜ Sınıf Öğretmenliği Araş. Gör. Elif Güven Demir proje bilgi vererek, “Projemizde amacımız, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinde robotik dünya ile ilgili farkındalık oluşturmaktı. Robotların, sanat, spor, fen, matematik, tarih ile ilişkilendirebileceklerini göstermek istedik. Öğrencilerimizin ve velilerimizin olumlu dönütleri bizi çok mutlu etti. Öğrencilerimizin robotik dünyaya ilgilerinin arttığını gözlemledik. Bu eğitim sadece bir başlangıçtı. En önemli kısım bundan sonra başlıyor. Öğrencilerimiz burada öğrendiklerini geliştirmeli, yaptıkları çalışmalarla okullarında ve çevrelerindeki herkese örnek olmalılar” diye konuştu.

ATÖLYELER KURACAĞIZ

Proje eğitimlerini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ise proje ekibine teşekkür etti. Esen, “Kodlasam projemiz kapsamında ortaokul öğrencilerimizin algoritmik düşünme becerilerinin gelişmesi için ilçelerimize kodlama atölyeleri kuracağız. İlk-Okul Robot Maceram projesinin katkısıyla sürece ilkokul öğrencilerimizi de dahil etmeyi planlıyoruz. Burada eğitim alan öğrencilerimiz okullarında robot bilim elçisi olacaklar. Onların örnek olması ve desteğiyle robotik eğitimler ilkokul düzeyinde de yaygınlaşacak” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}