HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da Makro işçileri hak arıyor

Samsun'da Makro işçileri hak arıyor - Samsun Haberleri

Samsun'da 22 mağazası bulunan Makro Market'in, Migros'a devredilmesiyle birlikte Samsun'da çalışan yaklaşık 100 işçi işten çıkarıldı. İşçiler Makro AVM önünde bir araya gelerek, 'Hakkımızı alana kadar eylemlerimiz devam edecek' mesajı verdi

Samsun'da Makro işçileri hak arıyor

Samsun'da Migros'a devir edilmesi üzerine Makro Market'teki işlerinden çıkarılan işçiler, Türk-İş'e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası ile birlikte Makro AVM önünde oturma eylemi yaptı. 120 kişinin katıldığı eylem sırasında geniş güvenlik önlemi alınırken, basın açıklaması yapan grup, siyasilere seslenerek, "Kıdem tazminatı ve diğer haklarımızı istiyoruz" dedi.

BAŞKANDAN HAK TALEBİ

Grup adına açıklamalarda bulunan Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, "Makro işçisi arkadaşlarımız, yıllarını vermiş oldukları iş yerinden, birbirinden farklı entrikalarla çıkarıldılar. Makro yeni bir firma ile satış anlaşması yapıyor ve bu sırada çalışan arkadaşlarımız ise 'tazminatını aldı çıkarıldı', 'kendi rızasıyla ayrıldı', 'işe gelmedi çıkarıldı' gibi farklı farklı kodlarla işinden oluyor. Konuyla alakalı hukuksal süreci başlattık fakat bundan sonraki süreçte ise işçi arkadaşlarımızın kıdem tazminatları ve diğer haklarının verilmesini talep ediyoruz" dedi.

BAYRAMLIK ALAMAYACAKLAR

Eyleme katılamayan fakat aynı konudan mağdur olan yüzlerce işçi olduğunu belirten Sayın, "Kurban Bayramı'na az kaldı ve işçi arkadaşlarımız daha çocuklarına bir kıyafet alabilecek durumda değil. Bu noktada siyasilere de seslenmek istiyoruz. Bu işçiler, yıllarını verdikleri Makro'da bir aile gibi çalıştılar didindiler, bugün söz konusu hak aramak olduğunda da sizleri yanımızda görmeyi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖRGÜTLÜLÜK ÇAĞRISI

Ülkenin her yanında işçi ve emekçinin yanında olduklarını söyleyen Sayın, "Türk-İş ve Tez-Koop-İş Sendikası olarak, Türkiye'nin neresinde olursa olsun hakkı yenilen tüm işçilerin yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bunun yanı sıra işçi arkadaşlarımızı da, bulundukları iş yerlerinde birlik olarak örgütlenmeye davet ediyoruz. Makro işçilerinin mağduriyeti ile alakalı eylemlerimiz sistematik olarak devam edecek" dedi.

Tayfur KARA - Şükrü Berk Askar

SIRADAKİ HABER
}