HaberlerNiğde HaberleriSİT alanındaki tarihi evler tehlike saçıyor

SİT alanındaki tarihi evler tehlike saçıyor - Niğde Haberleri

Niğde'de SİT alanında olması nedeniyle müdahale edilemeyen eski evler, mahalle sakinlerinin hayatını tehdit ediyor.

SİT alanındaki tarihi evler tehlike saçıyor

Niğde'nin Eskisaray Mahallesi'nde bulunan ve SİT alanında olması nedeniyle koruma altında olan evler kendiliğinden yıkılıyor. Evlerin koruma altında olması nedeniyle herhangi bir müdahalede bulunamadıklarını ve yıkılan duvarların altında kalma tehlikesi yaşadıklarını ifade eden 82 yaşındaki Metin Tamer, 'Benim evimin yanındaki eski binanın 3 duvarı yıkıldı. Diğer duvarın da benim evimin üzerine yıkılmasından korkuyorum' diye konuştu.
Yaşadıkları tehlike ile ilgili olarak belediyeye başvurduğunu ifade eden Tamer, 'Belediyeye gittik bu yarım kalan duvarın evimin üzerine çökeceğini söyledim. Belediye de orasının SİT alanı olduğundan dolayı bir müdahale edemeyeceklerini söyleyerek demir korkuluk yaparak önlem aldı. SİT alanı olmasından dolayı Nevşehir Kültür Varlıkları kurumunun bir an önce gelip burayı yıkmalarını istiyorum. Geceleri korkuyorum az bir rüzgar olduğu zaman yıkılacak bu duvar'' dedi.
Eskisaray Mahallesi Muhtarı Rüstem Kaplan ise, ''Eskisaray Mahallesi Niğde'nin en eski mahallesidir. Niğde'nin sarayı zamanında bu mahalledeydi ama koruma alanında olan evler yok olup gidiyor. Mahallenin çocukları yıkılmak üzere olan bu eski evlerin içinde oynuyor ve burası onların can güvenliğini tehdit ediyor. Yetkililerin bu eski evler için bir çare bulmalarını istiyoruz. Mahallemizde koruma kapsamında 20 tane ev var ve hepsinde de çökme tehlikesi var. Yıkım yapılacaksa yıkım, bakım yapılacaksa bakım yapsınlar istiyoruz. Bu da olmazsa vatandaşlara ruhsat versinler kendi evlerini yapsınlar' diye konuştu.
Niğde Belediyesi ise kendilerine ihbar geldiğini ancak SİT alanı olmasından dolayı Eskisanayi Mahallesi'nde herhangi bir çalışma yapamayacaklarını, yetkili birimin Nevşehir Kültür Varlıkları olduğu bildirildi.

SIRADAKİ HABER
}