HaberlerİYİ Parti'den önerge

İYİ Parti'den önerge

Son günlerde ekonomide yaşanılan kötü gidişata 'dur' demek için Meclis'e araştırma önergesi verdiklerini ifade eden İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Ekonomide bardağın dolu tarafı kalmadı' dedi.

İYİ Parti'den önerge

İYİ Parti  Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ekonomideki kötü gidişata engel olabilmek için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Döviz kurundaki artışların önlenmesi, siyasi, iktisadi ve hukuksal uygulamaların yarattığı neticelerden biri olan ‘ekonomik kriz’ gerçekliği ile mücadele edilmesi, ortak akıl ile hareket ederek derinleşen ekonomik krizin önüne geçilmesi ve ekonomik çözüm modeli geliştirilip uygulanması maksadıyla TBMM Başkanlığı’na verilen önergede 22 İYİ Partili milletvekilinin imzası yer alıyor.

OLAĞANDIŞI DEĞER KAYBETTİ

Türkiye’de hakim güç yapısının ekonomik gerçekliklere kayıtsız kaldığı bir dönemin içerisinde bulunulduğunu ifade eden Milletvekili Yaşar, “Ekonomide bardağın dolu tarafının kalmadığı bir sürece doğru hızla giriyoruz. Ülkede üretilen mal ve hizmetlerin parasal olarak toplamı olan milli gelir, metre veya kilo ile ölçülebilecek bir parametre değildir. Zenginleşmenin olmadığının farkında olan vatandaşlarımız, ülkenin kötü ekonomisinin farkında olarak elinde olan mevcut parayı harcamayarak, olması muhtemel ekonomik krize kendini hazırlıyor. Ekonominin krizde olduğunu gösteren bir başka gösterge de Türk Lirası’ndaki olağandışı değer kaybıdır. Türk Lirası, 2018'de Amerikan Doları karşısında yaklaşık yüzde 50 değer kaybetti” şeklinde konuştu.

IMF KAÇINILMAZ OLUR

2010 yılının başlarında “1 Dolar, 1 TL olur mu?” tartışmalarının yapıldığını hatırlatan Yaşar, şimdi 1 doların 7-8 TL’ye ulaşabileceği endişesinin hakim olduğuna dikkat çekti. Yaşar, “Ekonomide cari açık ve vergi sistemi gibi bir türlü çözülemeyen yapısal sorunlar, Türk Lirası’nı giderek daha kırılgan hale getirdi. Ekonomik sorunun çözülmemesi halinde Türkiye’nin tekrar IMF’ye borçlanması kaçınılmaz. Ülkemiz, ekonomik kriz anlamında risk taşıyor. İYİ Parti Grubu olarak Araştırma Önergemizi Meclis Başkanlığı’na teslim ettik. Amacımız, rayından çıkmış, amacından sapmış olan ekonomi politikalarının bu rotasız gidişine çözüm bulmak, ülkemiz insanının refah seviyesini yükseltmek. Ekonomiye yön vermek için, Türk Lirası’nın yeniden değer kazanması için en kısa sürede bir komisyon kurarak gereken çalışmanın yapılmasını istiyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER
}