HaberlerKesim, askıyla yapılmalı

Kesim, askıyla yapılmalı

Samsun Sinop Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, 'Kurban Bayramı'nda, kesim işlemi mümkün olduğunca hayvanlar askıya alınarak yapılmalı' dedi

Kesim, askıyla yapılmalı

Samsun Sinop Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmesi için önemli uyarılarda bulundu.

BU ALANLARI TERCİH EDİN

Başkan Çetinkaya, “Kurban Bayramı’nda, halkımız kurban vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamak istemektedirler. Dini vecibe gereği gerçekleştirilen kurban kesiminde hijyen ve sağlık kurallarına uyulmasının önem taşıdığını belirtmek istiyorum. Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları ve Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmelerinden alınmalıdır. Kurbanlık hayvanların kesimleri için öncelikle tercihiniz, veteriner hekim kontrolü yapılan ve hijyen şartları çok daha iyi olan bakanlıktan ruhsat almış mezbaha ve kombinalar veya geçici kesim yerleri olarak düzenlenmiş yerlerde yapılmalı. Kesim yapılacak yerler temiz ve serin olmalı, buralarda bol miktarda temiz su bulunmalı. Kesim işlemi, mümkün olduğunca hayvanlar askıya alınarak yapılmalı” şeklinde konuştu.

 

SIRADAKİ HABER
}