HaberlerVergi affında bayram ayarı

Vergi affında bayram ayarı

Samsun SGK İl Müdürü Ünal Kaya 7143 sayılı kanun ile SGK, vergi borçlarına getirilen yasadan faydalanma süresinin 27 Ağustos'a kadar uzatıldığını belirterek, bayram tatili dönüşünde vatandaşların aftan yararlanabileceğini söyledi.

Vergi affında bayram ayarı

Türkiye'de 7143 sayılı vergi yapılandırma kanunu kapsamında birçok alacak yeniden yapılandırılıyor. Öğrenim kredisi, Bağkur, MTV ve birçok kalemde borçlar, yeniden yapılandırma sürecine girdi. Vadesi geçmiş vergi borcuna sahip olan vatandaşlar, 7143 sayılı kanun kapsamında ödemelerini gerçekleştirebilecek. Samsun Sosyal Güvenlik Kurulu İl Müdürü Ünal Kaya, daha önce tarihi uzatılan yapılandırma sürecinin bayram nedeniyle 27 Ağustos tarihine kadar uzatıldığın söyledi.

EMEKLİLİK YOLU AÇILIYOR

7143 sayılı kanunun aynı zamanda Bağkur sigortalılarının dondurulan prim günlerinin ihyasını da kapsadığını ve birçok sigortalıya emeklilik yolu açıldığını ifade eden Kaya, "Yapılandırılan borçlar, süresi içinde ödenmesi durumunda gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilerek, borç aslı tutarı Yİ-ÜFE aylık değişim oranları dikkate alınarak hesaplanacak tutar ile birlikte ödenecektir. Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde de ödenebilecektir. Son başvuru tarihi 27 Ağustos 2018’dir. Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE aylık değişim oranları dikkate alınarak hesaplanacak tutar yüzde 90 indirim ile ödenecektir. İdari para cezalarının asıllarından ise yüzde 50 indirim yapılmaktadır. Bu yapılandırma kanunu ile geçmişten gelen borçlarda büyük indirimler yapılmaktadır. Tüm paydaşlarımızı bu kanunun getirdiği kolaylıklardan faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak üzere İl müdürlüğümüz ve sosyal güvenlik merkezlerimize davet ediyoruz. Bunun yanı sıra, e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi üzerinden SGK ile ilgili birçok sorgulamayı yapmak mümkündür. Kamuoyundan isteğimiz, en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine uğrayarak, kayıtlarını sorgulatmaları ve bu fırsattan yararlanmaları. Samsun İl Müdürlüğü ve 13 merkez müdürlüğümüzde paydaşlarımızın iş ve işlemlerinizi en hızlı şekilde bitirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}