HaberlerAsgari ücret isyanı

Asgari ücret isyanı

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili olarak, 'Bin 600 TL gibi düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edildik. Asgari ücret yaşanabilir bir seviyede değil' dedi

Asgari ücret isyanı

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, konfederasyonlarının yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Yılmaz, bin 600 TL'lik asgari ücretin yaşanabilir bir seviyede olmadığını ifade etti.

YOKSULLUK HAD SAFHADA

Türk-İş'in, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını bin 800 TL, yoksulluk sınırını da 5 bin 900 TL olarak açıkladığını hatırlatan Yılmaz, "Neti bin 600 TL olan asgari ücreti bile veremeyip bin 200 TL'ye işçi çalıştıranlar var. Bizim işverenlerimiz bu bin 600 lirayı bile çok görüyor. Bu ülkede yoksullaşma artık had safhaya ulaştı. Türk-İş açlık sınırını bin 800 TL olarak açıkladı ama bu parayla gel de bu ülkede geçin! Ama bizim insanımızın ekonomik anlamda nefes almasına fırsat vermiyorlar. Çünkü ekonomik rahatlık kazanırlarsa bu ülkedeki haksızlıklara itiraz etmeye başlayacaklar. Bu nedenle hep alt seviyelerde, zor geçinilecek seviyelerde tutuluyor" diye konuştu.

ÜST SEVİYELERE ÇEKİLMELİ

Kıbrıs'ta yaşayan Türk vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2018'in birinci ayından itibaren geçerli olmak üzere 2 bin 200 TL asgari ücret verildiğini belirten Yılmaz, "Kıbrıs'ta 2 bin 200 TL asgari ücret veriliyor. Ayrıca 10.00'da başlayıp 15.00'te işi bırakıyorlar. Yine burada Suriye, Irak uyruklulara para veriliyor ve birçok hizmetten ücretsiz yararlanıyorlar. Ama asgari ücretin iyi bir düzeye çekilmesine gelince yok. Hani biz ekonomik olarak iyi gidiyorduk, hani Avrupa'da öncü olacaktık? Yapılması gereken, insan onuruna yakışır bir ücret vermektir. Bin 600 TL gibi düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edildik. Asgari ücret yaşanabilir bir seviyede değil. Minimum ilk etapta açlık sınırına, daha sonra ise daha üst seviyelere çekilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

 

SIRADAKİ HABER
}