HaberlerKayseri HaberleriİŞKUR'da TYP yoğunluğu

İŞKUR'da TYP yoğunluğu - Kayseri Haberleri

Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri'de işe yerleştirilecek bin 300 kişi için başvurmak isteyen vatandaşlar, İŞKUR İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İŞKUR'da TYP yoğunluğu

TYP'nin hedefi; işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamaktır. Katılımcılar için yararlanma süresi, on iki ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla dokuz aydır. Dokuz aylık süre, kişinin TYP kapsamındaki bir programdan yararlanmaya başlama tarihi üzerinden değerlendirilir. Katılımcıların programa başladığı tarihten on iki ay sonra yeniden yararlanma hakkı doğar. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda çalışmak isteyen vatandaşların başvuruları bugün itibariyle başladı. İŞKUR'a başvurmak isteyen vatandaşlar, İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda çalışmak isteyenlerin başvurularının bugün itibariyle başladığını söyleyen İl Müdür Vekili Ebuberkir Güngör; 'Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında Genel Müdürlüğümüz tarafından ilimize bin 300 kişi İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda çalıştırılmak üzere görevlendirilmiş bulunmaktadır. 6 Eylül tarihi itibariyle katılımcıların başvuruları başlayacaktır. Başvurular 10 Eylül Pazartesi günü saat 24'e kadar devam edecektir. Kurumumuza bizzat gelerek başvuruda bulunamayanlar www.iskur.gov.tr adresinden haftasonu ve mesai saatleri dışında da sistem üzerinden başvuruları mümkündür. Malum olduğu üzere okullarımız 17 Eylül'de açılacak. Bizim çalışmalarımız şimdiden başlamış olup 1 Ekim tarihi itibariyle katılımcıların okullarda görevlerini alacak şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz' dedi.
TYP'ye katılım şartları; Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almamak, Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç)

SIRADAKİ HABER
}