HaberlerSamsun için Cumhurbaşkanlığı devrede

Samsun için Cumhurbaşkanlığı devrede

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, 'Samsunu'u tanıtma adına daha etkili olabilmek için Cumhurbaşkanlığı düzeyinde girişimimiz var. Olaya Cumhurbaşkanlığı makamını da katarak Samsun'da 19 Mayıs 1919'u daha anlamlı anmak ve Samsun'u tanıtmak adına büyük bir çalışma hazırlıyoruz' dedi.

Samsun için Cumhurbaşkanlığı devrede

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin eylül ayı 16. birleşiminin 1. oturumu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin başkanlığında gerçekleşti. Oturumda 45'i gündem 3'ü gündem dışı madde olarak ilgili komisyonlara havale edildi.

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Meclis açılışında meclis üyelerine hitap eden Başkan  Zihni Şahin, herkesin sorumluluğunun büyük olduğunu söyledi. Şahin, "Çünkü almış olduğumuz sorumluluk, her şeyden önce insana hizmet etmek. İnsanların mutluluğuna, huzuruna vesile olacağı için gerçekten kutsal bir görev yürütüyoruz. Netice alındığında insanı mutlu etse de yapamadığımız işler olunca insanı huzursuz eden bir görev. O bakımdan hep beraber şehrimize hizmet etme yolunda her türlü fedakarlığı yaparak, yolumuza devam edeceğiz. Hizmet ve gönül belediyeciliği anlayışıyla Samsunumuzu 19 Mayıs 1919'un ve 2023'te Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına da hazırlamak için büyük gayret içerisindeyiz. Bu anlamda da projeler hazırlıyoruz. Samsunumuzu tanıtma adına daha etkili olabilmek için de Cumhurbaşkanlığı düzeyinde girişimimiz var. Olaya Cumhurbaşkanlığı makamını da katarak Samsun'da 19 Mayıs 1919'u daha anlamlı ve Samsun'u ülke bazında ve dışarıda tanıtmak adına büyük bir çalışmamız var. Hep birlikte bunu gerçekleştirirsek Samsun büyük bir yol kat etmiş olur. Samsun'da turizm potansiyeli çok fazla ama turizm çalışmaları geç başladığı için yavaş ilerliyor. Geçmiş dönemlerde Samsun'da bir çok otel yapıldığında basında 'Samsun oteller mezarlığı olacak' diye yazdılar. Bu yaz sektör temsilcileriyle görüştüğümüzde otellerde yer kalmadığını öğrendik. Birkaç sene içinde bu noktaya geldi. Ben inanıyorum ki, Samsun sağlık ve spor şehri olduğu gibi turizm anlamında da büyük bir pay alacak. İnsanlar Samsun'u tanıdıkça gezmeye gelecek. Samsun'un turizm şehri olması konusunda gayretleri gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

İŞSİZLİĞE ÇARE ARANIYOR

Samsun'un istihdamla ilgili problemleri olduğunu vurgulayan Şahin, "Milletvekillerimiz ve STK'larla da görüşerek, OSB'lerin genişlemesi açısından çalışmalarımız var. Alternatif rezerv alanı çalışmamız da var. Bana göre Samsun'un en önemli problemi istihdam. Bu konuda herkesin desteği ile istihdam noktasında Samsun'u yatırımların arttığı bir yer haline getireceğiz. Belediye olarak biz bu yatırımların önünü açacağız ama yatırımcıları da buraya davet etmek bizim boynumuzun borcu. Bu noktada önemli adımlar atıldı. Bundan sonra da atacağımız adımları sizlerle paylaşacağız. Çinli ve Türkiye'deki büyük bir firma ile dijitalleşme adına çalışmalarımız var. Özellikle şehrimizdeki trafik problemlerini azaltma noktasında çalışmalarımız var. Bu konudaki gelişmeleri meclisimizle paylaşacağız" dedi.

CHP'YE RED

Meclis toplantısında ayrıca, CHP'li meclis üyelerinin bir süre önce Büyükşehir Meclisi tarafından Kadıköy Paşa Konağı'nın KADEM derneğine, Ayvacık Tesisleri'nin ise SİYAH derneğine tahsisiyle ilgili Sayıştay Genel Kurulu İçtihatı Birleştirme kararına aykırılığı nedeniyle tahsislerin iptalinin eylül ayı gündemine alınmasını ve komisyonda yeniden değerlendirilmesi talebi oy çokluğu ile red edildi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}