HaberlerYerli malı kullanım oranı yüzde 70

Yerli malı kullanım oranı yüzde 70

TOTBİD Başkanı Prof. Dr. İrfan Öztürk, 'Travmatoloji konusunda yapılan implantlarda yerli üretimin kullanılırlığı yüksek. Bu, hastaneye, çevreye göre, Anadolu, İstanbul, bölgesel olarak değişiklikler gösterebiliyor ama sonuçta yerli malı, travmatolojide yüzde 60-70'lerde kullanılıyor' dedi

Yerli malı kullanım oranı yüzde 70

Beraberindeki heyetle Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde cerrahi el aleti ve tıbbi cihaz üretilen fabrikalarda incelemelerde bulunan Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTBİD) Başkanı Prof. Dr. İrfan Öztürk, daha sonra Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Ahmet Aydemir ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Öztürk, ziyareti kullandıkları ürünlerin üretim aşamasını yakından görmek için gerçekleştirdiklerini söyledi.

YÜKSEK TERCİH

Samsun'un cerrahi el aleti ve tıbbi cihaz üretimi konusunda önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Öztürk, meslektaşlarıyla daha çok yerli üretim ürün kullanmayı istediklerini dile getirdi. Öztürk, "Kaliteli yerli imalatın piyasada artmasını istiyoruz. Belki tamamen ithali sıfırlayamayız ama yerli ürünün yüksek olmasını tercih ederiz. Yerli ve ithal mallarla birlikte gideceğiz ama gelecekte yerli imalatımızın biraz daha fazla olması lazım" ifadesini kullandı.

DİYALOG VURGUSU

Yerli ürünlerin kullanımı için Samsun'daki gibi yapılanmaların finansal yönden desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: "Şu anda travmatoloji konusunda yapılan implantlarda yerli üretimin kullanılırlığı yüksek. Bu, hastaneye, çevreye göre, Anadolu, İstanbul, bölgesel olarak değişiklikler gösterebiliyor ama sonuçta yerli malı, travmatolojide yüzde 60-70'lerde kullanılıyor. Burada imal edilen malzemelerin kalitesini görünce gönlümüz hoş oldu. Üreticilerle doktorların diyalog içinde olması gerekiyor."

ZORUNLU HALE GELDİ

MEDİKÜM Başkanı Aydemir de ziyaretin faydalı geçtiğini belirterek, "Yerli ürünlerin kullanımının artırılması zorunluluk haline geldi. Döviz kurundaki hareketlilik yerli ürünlere yönelimi sağladı. Devlet mutlaka firmaların bir tarafında imtiyazlı küçük ortak olarak bulunmalı. Hem denetlemeli hem desteklemeli. Türk tipi bir finans modelini ortaya koymak lazım” şeklinde konuştu. 

SIRADAKİ HABER
}