HaberlerDolarla kira uyarısı!

Dolarla kira uyarısı!

Gayrimenkulde ödemelerin Türk lirası ile yapılması kararını doğru bulduklarını belirten SATEM Başkanı Mevlüt Oral, 'Dolarla kira sözleşmesi yapan vatandaşlar, 1 ay içerisinde sözleşmelerini Türk lirası üzerinden yenilemeli. Eğer bu değişiklik yapılmazsa cezai müeyyideleri büyük' dedi.

Dolarla kira uyarısı!

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden değil Türk lirası üzerinden belirlenecek. Kararı olumlu bulduklarını belirten Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, hali hazırda döviz üzerinden kira sözleşmesi bulunan vatandaşları, 1 ay içerisinde sözleşmelerini Türk lirası üzerinden revize etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

BİMER'E ŞİKAYET EDİN

Başkan Oral, kiraların Amerikan doları ile ödenmesinin hiçbir mantığı olmadığını belirterek, "Türk lirası kullanan bir millet olarak, kiraları Amerikan doları ile ödemek onların parasını değerlendirmekten başka bir işe yaramaz. Mal sahibi dolarla aldığı kirayı Türk lirasına çevirmiyorsa kiracılar BİMER'e şikayet etsin. Eğer bu değişiklik yapılmazsa cezai müeyyideleri büyük. Odamıza kayıtlı esnaf, dolar bazında depozito veya herhangi bir ödeme talep ediyorsa bize de bildirebilirler" şeklinde konuştu.

PANİK YAPMAYIN

5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan 'Taşınmaz Ticareti' yönetmeliğinin esnaf tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirten Oral, "Vergi mükellefi olan kişiler ellerindeki belgeyi kullanarak, mesleki yeterlilik sınavından muaf olacak. Bu muafiyet 5 yıl geçerli olacak, 5 yıl sonra herkes mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olacak. 5 Haziran'dan önce işyeri açmış olan kişiler, odamıza müracat etsinler. Bakanlık, bize bir yol haritası çizecek, kimse panik yapmasın. Odamıza müracaat ederek işlemlerini tamamlasınlar, aksi takdirde önemli cezai müeyyideler var" ifadelerini kullandı.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}