HaberlerSorunlar çözülmeli

Sorunlar çözülmeli

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, 'Yeni eğitim öğretim dönemine az bir zaman kaldı. Ancak eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmadan eğitimde yol almak, başarıyı yakalamak mümkün değil' dedi.

Sorunlar çözülmeli

Samsun  Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı dolayısıyla açıklama yaptı. Yaklaşık 18 milyon öğrencinin ve 1 milyona yaklaşan öğretmenlerin büyük bir heyecan içerisinde olduğunu ifade eden Güneysu, tüm öğrencilere ve eğitim çalışanlarına başarılar diledi.

SAYGINLIK ARTIRILMALI

Başkan Güneysu, “Eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmadan eğitimde yol almak, başarıyı yakalamak pek mümkün görünmüyor. Sorunların yeni eğitim-öğretim yılı içerisinde aşılmasını bekliyoruz. Yeni dönemde, sorunlu uygulamalar yerine, eğitim çalışanlarının eğitim-öğretim faaliyetlerinin en önemli ve vazgeçilmez unsuru görülüp saygınlığının artırılmasının hedeflenmesini istiyoruz. Beklenti ve talebimiz, eğitim çalışanlarını umutlandıran söylem değişikliğinin çözüm odaklı eylemlerle desteklenmesi ve sürdürülmesi. Zorunlu hizmet, sözleşmeli öğretmenlik vb. cebri uygulamalardan istenilen sonucun alınamadığı ve bunların yeni sorun alanları haline geldiği bilinmektedir. Bu nedenle, Bakanlık, maddi teşvikler ile norm kadro esaslarının bölge/okul bazlı esnek hâle getirilmesi, kariyer basamaklarında pozitif ayrımcılık gibi uygulamaları bir arada yürütmek suretiyle esnek çözümler geliştirmeli” ifadelerini kullandı.

ŞİDDETE SEYİRCİ KALINMAMALI

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması gerektiğini dile getiren Güneysu, “Eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu/sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayırım kurum içi çalışma barışını bozmaktadır. Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmeli. Tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamları 600 puan artırılmalı, yardımcı hizmetleri sınıfı çalışanlarına da ek gösterge hakkı verilmeli. Samsun Eğitim –Bir-Sen olarak, eğitim çalışanlarına yönelik zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaları hâlinde illerin mahrumiyet durumlarına göre ilave özel hizmet tazminatı ödenmesini istiyoruz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcılık, şiddete uğrayan çalışana da hukuki koruma sağlayacak nitelikte yasal düzenlemeler acilen yapılmalı. Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalı, eğitim yöneticiliği profesyonel bir kariyer mesleği haline getirilmeli” sözlerini kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}