HaberlerYeni eğitim dönemi öncesi önemli tavsiyeler

Yeni eğitim dönemi öncesi önemli tavsiyeler

TÜRK PDR Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde velilere önemli tavsiyelerde bulundu. Özat, 'Akademik başarı önemli ama çocukların kişisel ve sosyal yönden de gelişimleri önemli' dedi.

Yeni eğitim dönemi öncesi önemli tavsiyeler

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, 2018-2019 eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle velilere önemli tavsiyelerde bulundu. Özat, çocukların kişisel gelişimlerinden, madde bağımlığına, okul güvenliklerine kadar açıklamalar yaptı.

HER ŞEY DERS DEĞİL

Yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerin planlı olması ve velilerin de bu plan konusunda öğrencilere yardımcı olması gerektiğini söyleyen Özat, "Her şey ders değil, yaşamlarında kültürel ve sosyal birçok alan var. Veliler yalnızca akademik olarak değil, bu alanlara da çocukları sevk etmeliler. Akademik başarı önemli ama çocukların kişisel ve sosyal yönden de gelişimleri önemli. Yani çocuklar yalnızca derse boğulmamalı, insanlarla konuşmayı, kendisini ifade edebilmeyi, sanatı ve estetiği de öğrenmesi gerekli. Bugün tıp dışında bütün meslek gruplarında garanti meslek sahibi yok. Çocukta kişilik yoksa o mesleği okuması yetmiyor. Duygusal zekası eksikse okuduğu hukuk da yetmiyor. Cep telefonu ve interneti yeni nesil çok yoğun kullanıyor, veliler bu konuda da kontrollü olabilmeli. İnternetteki tehlikeleri göz ardı etmemeli. Çocuklarını özel okula veren veliler, mutlaka öğretmenlerin diplomalarını kontrol etmeli. Özel okullar istismara doğru gidiyor. Milli Eğitim'de denetim yetersiz. Burada çocukların geleceği söz konusu. Yetkin olmayan öğretmenlere dikkat edilmeli. Öğrencilerin yüzde 17'si özel okulda, liselerde bu rakam yüzde 30. Bu çok ciddi bir rakam" diye konuştu.

HER OKULA MOBESE

Okullarda madde bağımlılığıyla ilgili ciddi çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Özat, "Ancak aileler şunu bilmeli ki uyuşturucu okulda değil, sokakta. Bu konuda Milli Eğitim üzerine düşeni yapıyor, şüpheleri olmasın. Öğretmenler uyuşturucu ve internet bağımlılığı gibi konularda yoğun çalışıyor. Yurtdışında olduğu gibi bizim okullarımızda uyuşturucu satıldığını, kullanıldığını göremezsiniz. Çocuklar maalesef uyuşturucuya mahallelerinde ulaşıyor. Sorun sokaklarda, çocuklar büfeden sigara alamıyor ama satıcıdan uyuşturucu alabiliyorlar. Bu ciddi bir problem. Okulların içi güvenlikli herkes rahat etsin. En son bütün liselerin kapısına mobese kameraları takıldı. Aileler çocuklarının arkadaşlarına dikkat etmeli. Mutlaka onları ve ailelerini tanımalı. Duyarlı ailelerde bu zaten var, ama bütün ailelerin dikkat etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}