HaberlerSamsun HaberleriÇarşamba geçmişini buldu

Çarşamba geçmişini buldu - Samsun Haberleri

'Tarih Boyunca Çarşamba' sempozyumu açılışında konuşan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, 'Çarşambamız, bu çalışmalar sonucunda geçmişle bağlantısını nasıl kuracağını buldu' dedi.

Çarşamba geçmişini buldu

Çarşamba Belediyesi  tarafından düzenlenen "Tarih Boyunca Çarşamba" sempozyumu yoğun katılımla gerçekleştirildi. Çarşamba Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı'ndaki Tarihi  Çarşamba Konağı'nda gerçekleştirilen sempozyum, açılış konuşmalarıyla başladı. Sempozyumda, Çarşamba'nın mimari dokusu, ovanın yerleşime açılması, kasabanın kuruluşu ve gelişimi gibi konular ele alındı. Sempozyuma, Çarşamba Başsavcısı Gültekin Bülbül, Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, araştırmacı-gazeteci Haber Gazetesi köşe yazarı Osman Kara ve çok sayıda davetli katıldı.

BELGE NİTELİĞİNDE

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, çalışmaların çok değerli olduğunu vurgulayarak, "2008 yılından itibaren bu çalışmaların buraya gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim. Çarşambamız, bu çalışmalar sonucunda geçmişle bağlantısını nasıl kuracağını buldu. Çarşamba şüheda memleketidir. Buna uygun olarak üniversite işbirliği ile neler yapılabileceğini gösterdik. 2-3 km mesafedeki Tacettinoğulları beyliğinin merkezi olan yerleşim yerini ortaya çıkardık. Beyliğin kalesini kurtarma ve restorasyon çalışmalarını yapıyoruz. Bugünkü çalışmalarımız da belge niteliğinde olacak" şeklinde konuştu.

ŞEHİRLERİN RUHU VAR

Çalışmalara öncülük eden Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, "İnsanlar gibi şehirlerin de ruhu vardır, bu ruhun oluşması için de tarihi zemin gerekir. Bu ruhu zorlamayla değiştiremezsiniz. Prag dendiğinde insanların aklına Kafka gelir, Konya dendiğinde Mevlana gelir. Türkiye'de ilk olarak 4 profesör ve 1 yardımcı doçent ile Orduköy kitabını yazdık. İnsanlar Çarşamba dendiğinde, Türkiye'nin en eski çivisiz camisi Göğceli Cami'yi biliyor. Çarşamba git gide tarihsel bir kimlik ediniyor. Burada bilimsel yoğunluğu fazla bir toplantı yapıyoruz" diye konuştu.

TARİH SEFERBERLİĞİ

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, tarihin geleceğe ışık tuttuğunu vurgulayarak, "Bugün konuşmak için değil dinlemek için buradayım. Söz, Çarşamba'nın gizli kalmış tarihini ortaya çıkartıp bizi bilgilendirecek olan çok değerli hocalarımızın. 2004'ten bugüne kadar Çarşamba çok önemli bir değişim, gelişim ve kalkınma yaşadı. Çarşamba'nın tarihini Türkiye'ye anlatmak için seferber olan belediye başkanımıza teşekkür ederim. Eğer biz tarihimizi iyi bilirsek önümüze çıkacak tehlikelere karşı önceden önlem alırız" sözlerini kaydetti.

BAŞKANA TEŞEKKÜR

Çarşamba Kaymakamlığı görevinden tayini çıkan Mustafa Güney ise, "Böyle güzel bir toplantıyla görevden ayrılmak benim için kıvanç verici. Bu toplumu tanımak için tarihini bilmek gerekiyor. Belediyeler birçok faaliyet yapar ama bu konuda çok fazla çalışma yapan Başkan Dündar'a teşekkür ederiz" dedi. İki oturumdan oluşan sempozyumda, Prof. Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. M. Sami Bayraktar, Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Nedim İpek, Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, Yrd. Doç. Sami Bayraktar, Samsun Müze Müdürlüğü'nden Emine Yılmaz ve Samsun Kültür Müdürlüğü'nden Kadir Tekin Ertekin konuşmacı olarak yer aldı.

Şükrü Berk ASKAR

 

 

SIRADAKİ HABER
}