HaberlerAç işçiden tasarruf beklenmez

Aç işçiden tasarruf beklenmez

DİSK Karadeniz Bölge Sorumlusu Fahrettin Çankaya, BES'in zorunlu hale getirilecek olmasına tepki göstererek, 'Asgari ücretle çalışan bir işçinin tasarrufu mümkün mü? Aç kalmış insandan tasarruf beklenemez' dedi

Aç işçiden tasarruf beklenmez

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Karadeniz Bölge Sorumlusu Fahrettin Çankaya, konfederasyonun karşı çıktığı Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES), bu defa zorunlu hale getirilmesine tepki gösterdi.

KARŞI ÇIKACAĞIZ

Konfederasyonun BES'ten bütün işçilerin çıkması yönünde görüş sunduğunu söyleyen Çankaya, "Asgari ücretle çalışan bir işçinin tasarrufu mümkün mü? Aç kalmış insandan tasarruf beklenemez. Bir de şimdi 3 yıl sistemde kalmayı zorunlu tutacaklar. Zaten geçinemeyen insanın elinden parasını alacaklar. İşçinin şu anda tasarruf etmesi söz konusu bile değil. Üstelik bunun zorla olması da doğru değil. Asgari ücretin bin 600 lira olduğu ülkede aç kalan insanların üzerinden tasarruf yapılması da doğru değil. Zorunlu olması da ayrı bir baskı unsuru, bu zaman dek hiç böyle bir baskı yaşanmamıştı. İnsanların cebinden zorla para almak bu, hiçbir farkı yok. Biz sendika olarak buna karşı çıkacağız" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}