HaberlerSamsun HaberleriSamsun'un bilim ve sanat yuvası

Samsun'un bilim ve sanat yuvası - Samsun Haberleri

'Geleceğin bilim ve sanat insanlarını yetiştirmek' amacıyla yola çıkan Samsun Bilim ve Sanat Merkezi'nde her yıl 600'e yakın özel yetenekli çocuk ürettikleriyle kendilerine hayran bırakıyor

Samsun'un bilim ve sanat yuvası

Samsun  Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Aydın Peker, 2010 yılında açılan ve o sürede sayısız proje ödülüyle  Samsun'un adını bilim ve sanat alanında dünyaya duyuran merkez hakkında bilgi verdi. Bu yıl 8 bin öğrencinin başvuru yaptığı okulda 2 aşamalı sınavdan geçen 110 özel yenekli çocuğun kaydının yapılacağını söyleyen Peker, "Amacımız geleceğin bilim ve sanat insanlarını yetiştirmek" ifadelerini kullandı.

YOĞUN BAŞVURU

Okulun, özel yetenekli çocukların eğitim aldığı bir devlet okulu olduğunu kaydeden Peker, "Şu anda 600 öğrencimiz mevcut. Öğrenciler kendi okullarından boşta kalan zamanlarda buraya geliyorlar. İlgi ve yetenek alanlarına göre çocuklarımıza destek eğitimi veriyoruz. Önce çocukları tanılıyoruz ve belli aşamalardan geçiyorlar. Ardından bilimsel çalışmalar ile sanat alanındaki çalışmalar yapmak üzere buraya geliyorlar. Şu anda kayıt dönemindeyiz. 8 bin öğrenci başvuru yaptı. 110 öğrenci çeşitli aşamalar sonucunda kazandı. Okulların açılmasıyla biz de kapılarımızı açacağız. Yeni öğrencilerimizi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖDÜLE DOYMUYOR

Kuruluş amaçlarının geleceğin bilim ve sanat insanlarını yetiştirmek olduğunu kaydeden Peker, "Bu amaç üzerine kurguladığımız için proje merkezli eğitim veriyoruz. En son geçen yıl TÜBİTAK projelerinde Samsun'u temsil ettik ve Türkiye ikinciliği kazandık. Edebiyat, fizik ve robot alanında derecelerimiz var. Bunlar bizim için gurur verici. Sadece bu değil, 10 farklı etnik dilde müzik yapan çok başarılı bir koromuz var. Bir proje içerisinde çalışıyorlar şu anda. Aynı zamanda resim atölyemizde de üretilen eserlerle birçok yarışmada başarı kazandık. Hatta dünya birinciliğimiz bile var" diye konuştu.

TÜM DÜNYAYA BARIŞ MESAJI

Yerel projelerden de bahseden Peker, "Terörü lanetlemek ve dünya barışına katkı sağlamak amacıyla turna kuşlarından kağıt katlayarak uluslararası düzeyde bir proje başlattık. Dünyanın birçok yerinden çocuklar üzerine barış dileklerini yazdıkları turna kuşu katladılar. Dünyaya Samsun'dan barış mesajı verdik. Bundan 100 yıl önce de Mustafa Kemal Atatürk dünyaya bir barış mesajı vermek için Samsun'a çıktı. Biz de 100. yıla atfen yine bu mesajı vermek istedik. Eylül ayında dünyanın dört bir yanından gelen turna kuşlarıyla bir açılış yapılacak" dedi.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Peker, yeni dönemde okulun gündeminin yapay zeka olduğunu belirterek, "Bir bilgisayar labaratuvarı oluşturduk. Burada öğrencilere kodlama ve yazılım öğretiyoruz. İlkokul 2., 3. snıf öğrencilerine daha tabandan kodlama öğretiyoruz. Amacımız geleceğin teknolojisi yazılımı ve yapay zekayı çocuklarımıza uygulayarak öğretmek. Daha sonra çocuklar burada öğrendikleri bilgileri robot tasarımı ve robot yazılımı yaparak uyguluyorlar. En büyük hedefimiz robotik alanda dünyada yarışmalara katılmak. Büyük Türkiye'nin inşasında öğrencilerimizle birlikte bir yap taşı oluşturmak istiyoruz" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}