HaberlerEskişehir HaberleriÇareyi lokanta bacalarında buldular

Çareyi lokanta bacalarında buldular - Eskişehir Haberleri

Doğal gazın Türkiye genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte satışları düşen sobacıların çoğu dükkanını kapatırken, geride kalanlarda mesleklerini yaşatmak için farklı çalışma alanlarına yöneliyor.

Çareyi lokanta bacalarında buldular

Yıllardır geçimini soba imalatından ve tamiratından sağlayan esnaf, sobacılık mesleğini yaşatmanın çözümünü çalışma alanlarını değiştirmekte buldu. Mesleklerinin gözlerinin önünde tükendiğine şahit olan soba zanaatkarları, sadece köylere, kasabalara ve kenar mahallelere satışlarını gerçekleştiriyorlar.
Havaların birden soğuması teknolojiye yenik düşen sobayı etkilemediğini belirten soba ustası Gökhan Dura, eskiden işlerin çok hızlı olduğunu ve doğal gazın yaygınlaşmasıyla işlerin bıçak gibi kesildiğini dile getirdi. Sektörde ayakta durabilmek için tamirat ve lokanta bacalarına ağırlık verdiklerini yoksa geçinemeyeceklerini aktaran Dura, 'Bizi bu sektörde ayakta tutan; tamirat ve işin bu gidişatı dayalı değişiklik yaptık. Havalandırma sistemleri yapıyoruz. Zaten şu anda sadece sobaya kalsak işimiz bitti. Bizim sobacılık sac işine kaydı. Bir lokanta açıldığında baca gerekiyor, davlumbaz gerekiyor. Bunlarla ekmeğimizi kazanıyoruz. Eskiden bu işleri yapmıyorduk. O zamanlar soba çok hızlıydı. Tüketiciler nasıl doğal gazı tercih ediyorsa bizim içinde ikinci planda kaldı. Genelde sac işlerini yapmaya çalışıyoruz' dedi.

SIRADAKİ HABER
}