HaberlerBayburt HaberleriVali Pehlivan, ilkokul, ortaokul ve Çimağıl Mağarası'nda incelemelerde bulundu

Vali Pehlivan, ilkokul, ortaokul ve Çimağıl Mağarası'nda incelemelerde bulundu - Bayburt Haberleri

Vali Ali Hamza Pehlivan Adabaşı İlkokulu ile İmam Hatip Ortaokulu'nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Vali Pehlivan, ilkokul, ortaokul ve Çimağıl Mağarası'nda incelemelerde bulundu

Vali Pehlivan okula gelişinde kendisini bayraklarla karşılayan birinci sınıf öğrencileri ile sohbet edip fotoğraf çekildi. Daha sonra kendisine eşlik eden heyetle okulda incelemelerde bulunan Vali Pehlivan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu ile Okul Müdürü Ramazan Bozdemir'den bilgiler aldı.
Vali Pehlivan ziyareti sırasında sınıfları dolaşarak öğrencilere sohbet etti, tavsiyelerde bulundu. Okul öğretmenleriyle yaptığı değerlendirme toplantısının ardından ziyaretini sonlandıran Vali Ali Hamza Pehlivan'a, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Adabaşı Köyü Muhtarı Sedat Çakır ile öğretmenler eşlik etti.
'Vali Ali Hamza Pehlivan'dan Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar'a ziyaret'
Vali Ali Hamza Pehlivan Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun Adli Yargı Kararnamesi ile Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanan Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar'ı ziyaret etti.
Vali Pehlivan, Akar'a yeni görevinin hayırlı olması temennilerini ileterek çalışmalarında kolaylıklar diledi.
Ziyarette Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki de yer aldı.
'Vali Pehlivan Çimağıl Mağarasını inceledi'
Vali Ali Hamza Pehlivan Çimağıl Mağarası'nda incelemelerde bulundu.
Merkez'e 35 kilometre uzaklıktaki Aşağı Çimağıl Köyü'nde bulunan ve içerisindeki sarkıt ve dikitlerin yer yer 10 metreye ulaştığı Çimağıl Mağarası'nda incelemelerde bulunan Vali Pehlivan, Çimağıl Mağarası'nın 2023 Türkiye Turizm Eylem Planı kapsamında Türkiye Mağara Turizmi Parkuru'na alınması için çalışmalar yapıldığını ifade etti.
Eylem Planı kapsamında bölgenin jeolojik, jeoteknik ve uygulama projelerinin hazırlandığını açıklayan Vali Pehlivan, 'Bayburt Çimağıl Mağarası'nda incelemeler yaptık. İlimizin önemli doğal turizm değerlerinden biri olan mağaramızın turizme kazandırılması yönündeki çalışmaları yakından takip ediyoruz. 2023 Türkiye Turizm Eylem Planı kapsamında turizm alternatiflerinin çeşitlendirilmesi amacı doğrultusunda Çimağıl Mağarası'nın Türkiye Mağara Turizmi Parkuru'nda yer alması amacı ile Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından mağara turizmi destinasyonu olarak bu bölgenin hali hazır, jeolojik, jeoteknik ve uygulama projeleri yapılıyor. Bu kapsamda ayrıca Çimağıl Mağarası'na gelen turistlerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için de yol, kafeterya ve yöresel ürünlerin satışının yapılabileceği ticari alanlar ile idari tesis, otopark ve ekipman kiralama gibi sosyal donatı alanların yapımı projelendiriliyor' dedi.
Uzunluğu ve yüksekliği bakımından benzerlerinden ayrılan Çimağıl Mağarası içerisinde tavan yüksekliğinin 30 metreye ulaşabildiği 11 galeri barındırıyor. Mağaranın geziye kapalı bazı kısımlarında ise çapı 20 metreyi bulan göller de tespit edilmiş durumda.

SIRADAKİ HABER
}