HaberlerSamsun HaberleriÇamaş: İptal yok

Çamaş: İptal yok - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, para ödenmediği için Samsun-Krasnodar uçak seferlerinin durduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Çamaş: İptal yok

Samsun-Krasnodar seferlerinin, 2017 yılının mayıs ayında başladığını hatırlatan Samsun Bükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, " Samsun- Krasnodar uçak seferlerinin durduğu" yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Çamaş, "Seferler para ödenmediği için değil yeni bir sözleşme nedeniyle durdu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği hedefler doğrultusunda daha önce dolarla yapılan sözleşmeyi yeni firmayla ve Türk Lirası üzerinden yapacağız.Önerimizi yaptık, cevaplarını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

CEVAP BEKLENİYOR

Rus havayolu şirketinin temmuz ayında yönetim değişikliği yaptıktan sonra yeni sözleşme istediğini söyleyen Çamaş, Samsun- Krasnodar seferlerinin, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Rus havayolu şirketi arasında, Türk Lirası üzerinden yapılacak yeni sözleşme imzalanana kadar durdurulduğunu söyledi.Çamaş, "Hükümetimizin döviz kararları çerçevesinde yeni sözleşme teklifi Türk Lirası üzerinden yapıldı, şu anda cevap bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ŞAHİN'DEN YOĞUN MESAİ

Samsun ve Krasnodar arasındaki ekonomi, ticaret ve turizm ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla 2017 yılında Rus havayolu şirketi Rusline ile Büyükşehir Belediyesi ve TSO'nun protokol yaparak uçuşları başlattığını belirten Çamaş, "Sözleşmeye göre
1 uçağın gidiş dönüş maliyeti 8 bin avroydu. Uçakların zarar etmesi durumunda, zararın yüzde 40'ı uçak firması, yüzde 30'u Büyükşehir Belediyesi ve yüzde 30'u TSO tarafından karşılanıyordu. İlk başlarda yüzde 30 olan doluluk son uçuşta yüzde 97 oldu. Sözleşmede rekabeti sağlamak için başka bir firma ile de görüştük" sözlerini kaydetti. Çamaş, Başkan Zihni Şahin'in bu konuda tam yetki aldığını ve uçuşların devamını sağlamak için yoğun mesai harcadığını söyledi.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}