HaberlerHayatınız kısıtlanmasın

Hayatınız kısıtlanmasın

İdrar kaçırma probleminin 35 yaşın üzerindeki her beş kadından birinde görüldüğünü belirten Medicana Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Gençbay, 'İdrar kaçırma problemi, özellikle çalışan kadınlarda depresyon ve sosyal ilişkilerde kısıtlanmaya yol açıyor' dedi

Hayatınız kısıtlanmasın

Tıpta inkontinans adı verilen idrar kaçırma rahatsızlığının, temelde kadınları etkileyen bir sorun olduğunu ifade eden Medicana Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr Ahmet Gençbay, özellikle çalışan kadınlarda depresyona yol açan rahatsızlığın tedavisi hakkında bilgiler paylaştı.

DEPRESYON SEBEBİ

İdrar kaçırmanın belli bir miktar ölçümü olmadığını belirten Gençbay, "Damlama şeklinde ve seyrek idrar kaçırmalarını bile büyük bir sorun olarak gören kadınlar da vardır. Kırsal kesimde sorun yaşlanmaya bağlı doğal bir problem gibi görülerek doktora başvurulmazken, kentlerde ve özellikle çalışan kadınlarda idrar kaçırma depresyon ve sosyal ilişkilerde kısıtlanmaya (idrar kokusu, ıslaklık hissi yüzünden) yol açarak daha erken dönemlerde tedavi için doktora başvurmaya neden oluyor” dedi.

KADINLARI ETKİLİYOR

İdrar kaçırma probleminin genel inanışın aksine sadece yaşlanma ile ortaya çıkan bir durum olmadığını belirten Gençbay “Menopoz sonrası dönemde olan ve zor doğum yapmış kadınlarda görülebilen bu durum, bazen daha erken yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Otuz beş yaşın üzerindeki her beş kadından biri, idrar kaçırma problemi ile karşı karşıya kalıyor. Altmış beş yaşından sonra ise neredeyse her üç kadından birinde bu problem görülüyor. Yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 25’inin hayatlarının herhangi bir döneminde idrar kaçırma sorunu yaşadığı, ancak oldukça küçük bir kısmının doktora başvurduğu görülüyor. Kadın tarafından saklanan idrar kaçırma hakkında yapılan bir başka araştırmada ise kadınların doktora başvurana kadar bu şikayetle ortalama dokuz yıl geçirdikleri ortaya konuyor” ifadelerinde bulundu.

SIRADAKİ HABER
}