HaberlerPriştine HaberleriKosova Cumhurbaşkanı başkent Priştine'de protesto edildi

Kosova Cumhurbaşkanı başkent Priştine'de protesto edildi - Priştine Haberleri

Kosova ile Sırbistan arasındaki sınırları yeniden düzenlemek isteyen Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi başkent Priştine'de protesto edildi.

Kosova Cumhurbaşkanı başkent Priştine'de protesto edildi

Kosova ile Sırbistan sınırlarını yeniden düzenlenmesi fikrini savunan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi başkent Priştine'de protesto edildi. Muhalefet partisi Vetvendosje Hareketi tarafından düzenlenen protestoya binlerce kişi katıldı. Kosova'yı tanıyan ülkelerin bayraklarının dalgalandırıldığı protesto gösterisi kapsamında başkentin trafiğe kapalı ana caddesinden başlayarak Başbakanlık binası önündeki meydana kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Protestocuların Kosova bayrağı taşımadığı gözlemlendi.
Kosova'nın dört bir yanından gelen göstericiler, Kosova ile Sırbistan arasındaki nihai diyalog kapsamında Cumhurbaşkanı Thaçi'ni, iki ülke arasında sınırların yeniden düzenlenmesi fikrine sert bir şekilde karşı çıktı. Cumhurbaşkanı Thaçi'ye ve Kosova'nın bölünmesine karşı sloganların atıldığı gösteride, hükümettin istifa etmesi talep edildi. Protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda Hashim Thaçi ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç fikirlerinin yeni savaşların kapısını açabileceği ve bunun sadece vatandaşların direnişiyle durdurulabileceği vurgulandı.
Vetvendosje Hareketi lideri Albin Kurti yaptığı konuşmada, bu protesto gösterisinin, sınırların değişemeyeceği konusunda Thaçi ile Vuçiç'e yanıt olduğunu kaydetti. Gösterinin Thaçi'ye karşı ancak Kosova'nın korunması için düzenlendiğini hatırlatan Kurti, 'Devletimizin varlığı soru işaretine gelmiştir. Kosova bölünemez. Sırbistan'a borcumuz yok. Yeni acılar ve yeni tavizleri kabul etmiyoruz' ifadelerini kullandı. Kurti, Kosova ile Sırbistan Cumhurbaşkanlarının pazarlıklarını sert bir şekilde eleştirerek bunun durdurulmaması halinde yeni protesto gösterileri düzenleyeceklerinin altını çizdi.
Yaklaşık üç saat süren protesto gösterisi olaysız sona erdi.

SIRADAKİ HABER
}