HaberlerRektörden konferans

Rektörden konferans

İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Okur Yazar Buluşmaları etkinliğinin konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu.

Rektörden konferans

İlkadım Belediyesi  tarafından düzenlenen programda Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Gençlerin İyi Oluş Hallerinin Artırılması" başlıklı bir konferans verdi. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal,  Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, MEMUR-SEN  Samsun Şubesi Başkanı Nejdet Güneysu, HAK-İŞ Samsun Şubesi Temsilcisi Ziya Uzun ve çok sayıda genç ve vatandaş katıldı.

100 YIL SONRASINI HEDEFLİYORUZ

Konferanstan önce konuşma yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Her ay alanında uzman bir konuğumuzu, Okur Yazar Buluşmaları programımızla hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Bizler belediyecilik anlayışını yol, kaldırım, park, bahçe, bina yapmak olarak değil; kültürel mirasımızı, medeniyet havzamızın değerlerini gelecek nesillere aktarmak, geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğimiz bir nesil oluşturmak olarak görüyoruz. 'Yüzyıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin' düsturu ile en gerekli yatırımın insana olan yatırım olduğu bilinciyle bu faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

DİJİTAL TUZAKLARA DİKKAT!

Dijitallaşme ve teknolojik yeniliklerin çocuklar üzerindeki etkisine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Dijital bir nesil var şu anda. Dünyanın dijitalleşmesinin ekonomik, siyasi, küresel sonuçları var. En önemlisi bireye yönelik sonuçları var. Şu an dijital neslin yerlileri var. Bizim kuşaklar göçmen. Biz sonradan öğreniyoruz. Onlar dijital dünyanın içine doğuyorlar. 40-50 yaş insanlar onları anlamada zorluk yaşayabiliyor. Çünkü onların düşünce sitilleri farklı. Fiziksel gerçeklikten farklı olarak sanal gerçeklikle yaşıyorlar. Bu özellik insanlık tarihinde ciddi anlamda tartışılan bir konu. Otizmin artmasının sebeplerinden biri de bu mu acaba? Otizm sosyal beyin hastalığıdır. Dijitalleşmeden korkmayalım. Dijitalleşmenin kendisi tarafsızdır. Bu bizim onu nasıl kullandığımızla bağlıdır. Dijital nesiller kolay elde etmek istiyorlar. Tek ilgi odağı bilgisayarsa, tek ilgi odağı akıllı telefonsa başka ilgi alanları oluşturamamışsa bu sağlıklı değil” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Başkan Tok, Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a hediye takdiminde bulundu. Daha sonra Tarhan, okurları için kitaplarını imzaladı.

 

SIRADAKİ HABER
}