HaberlerHemoroidten korkmayın

Hemoroidten korkmayın

Atasam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şeref Özen, 'Hemoroid hastalığından hastaların korkmaması gerekiyor. Lazer tedavisi ile hemoroid hastalığından kurtulabilirsiniz' dedi

Hemoroidten korkmayın

Atasam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şeref Özen, hemoroid hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroidin iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrıldığını ifade etti.

TEDAVİ DEĞİŞİR

Hemoroid hastalarında büyük abdestte kanama ve şişliğin en belirgin şikayetler olduğunu kaydeden Doktor Özen, “Bu hastalarda makatta aşıntı, büyük abdest yaparken ağrı ve akıntı diğer önemli şikayetlerdir. Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal), gebelik ve doğum, hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık, bazı spor etkinlikleri (uzun süre oturarak ve ayakta yapılan meslekler), alkol alışkanlığı gibi durumlar hemoroidin oluşmasında etkin bir rol oynar. Hemoroidlerin tedavisi, hastalığın evrelerine göre belirlenir. Başlangıç evresinde ilaçla tedavi ve uygun diyet yeterlidir. İleri evrelerde Band Ligasyon cerrahi müdahale ve lazer ile tedavi yöntemlere başvurulur. Tedavi yöntemleri her hastaya göre değişiklik gösteriyor” diye konuştu.

HASTA EVİNE GÖNDERİLİYOR

Operasyon hakkında da açıklamalarda bulunan Özen, “Lazer ile tedavide hemoroid memesi ince bir lazer kalemi ile büzüştürülür. İlk anda hemoroid memesinin yüzde 40’ı kadarı büzüşür ve yavaş yavaş büzüşerek 4.haftanın sonunda bütünüyle kaybolur. Lazerin derinlemesine etkisi sayesinde büyümüş ve kanamakta olan hemoroidler kaybolur. Lazerle tedavinin diğer tedavi yöntemlerine göre üstünlükleri vardır. Dokuya cerrahi bir müdahale yapılmadığı için ameliyata göre çok daha az ağrı olur ve iyileşme kısa sürede gerçekleşir. Hastanın hastanede yatmasına gerek duyulmadığından, müdahaleden yaklaşık 2 saat sonra hasta evine gönderilir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}