HaberlerSamsun'da tirit sezonu açıldı

Samsun'da tirit sezonu açıldı

Samsun Havza'da tirit sezonu düzenlenen özel bir davet ile açıldı

Samsun'da tirit sezonu açıldı

Samsun'un Havza ilçesi Dereköy Mahallesi Muhtarlığı ve Tirit Evi İşlemecisi tarafından tirit etkinliği düzenlendi. Özel bir tesiste düzenlenen programda kış aylarının vazgeçilmezi geleneksel lezzeti tirit yemeği yapılarak, katılımcılara ikram edildi.

HAVZA’YA DAVET

Programda konuşma yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, düzenlenen program ile tirit sezonunun açıldığını belirtti. İkiz, “Tirit denince Samsun’da Havza, Havza’da ise Dereköy akla gelir. Dereköy’de tirit geleneksel yöntemler ile hazırlanmakta ve gelen misafirler tiridin hazırlık aşamalarını görmekte. Tirit sezonumuz esnafımıza ve bölgemize hayırlı olsun. Tüm halkımızı, Havza’ya bu lezzetti tatmaya davet ediyorum. Havza’ya gelsinler tiritlerini yesinler, Havza kaplıcalarında şifa bulsunlar” dedi.

AMAÇ, HOŞ SOHBET

Mahalle Muhtarı Hazım Cendek ise kaz tiridinin bölgesel bir yemek olduğunu dile getirerek, “Kış aylarının vazgeçilmezi tiridin asıl özelliği dostluktur, sohbettir. Tiritteki asıl amaç yemek değil. Uzun kış gecelerinde sıcak dost ortamları kurmak” şeklinde konuştu.
İşletme sahibi Mustafa Cendek ise birçok yerde tirit yapıldığını belirtti. Konuşmaların ardından geleneksel yöntemler ile hazırlanan tirit davetlilere ikram edildi.

SIRADAKİ HABER
}