HaberlerRize Haberleri7 katlı binanın yıkımına elektrik teli ve şiddetli yağış uyarısı engeli

7 katlı binanın yıkımına elektrik teli ve şiddetli yağış uyarısı engeli - Rize Haberleri

Rize'de 2 Ağustos'ta yaşanan selde gündeme gelen ve dün yıkımına başlanan Muradiye beldesinde dere yatağına inşa edilen 7 katlı binanın yıkım çalışmaları binanın yanından geçen elektrik tellerinin tehlike oluşturması ve ve beklenen yağış uyarısı nedeniyle durduruldu.

7 katlı binanın yıkımına elektrik teli ve şiddetli yağış uyarısı engeli

Rize'de, 2 Ağustos'ta meydana gelen şiddetli yağışın etkisiyle oluşan sel ve heyelanda en fazla zarar gören yerlerin başında Rize merkeze bağlı Muradiye beldesi gelirken, beldeye bağlı Kömürcüler köyünde dere yatağına inşa edilmiş 7 katlı bina selden hasar görmüş ve bina basında geniş olarak yer almıştı. 15 yıl önce 3 katlı inşa edilen ancak ardından ilave katlarla 7 kata çıkan dere yatağındaki bina için sahipleri, 'imar barışı' başvurusunda bulunmuştu. Tartışmalara neden olan 7 katlı bina ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bina arazisinin kamulaştırılarak yıkımına karar vermişti. Yıkım kararı verilen binanın yıkımı için dün sabah saatlerinden itibaren çalışma başlatılırken, dün öğle saatlerinde başlayan yıkım bugün de devam etti.
Saat 14.00'a kadar yıkımlar sürerken, bu saat itibariyle 7 katlı binanın yanından geçen elektrik tellerinin yıkım için tehlike oluşturması ve Meteoroloji tarafından yağış uyarısı yapılması nedeniyle yıkım çalışmaları durduruldu. Dere yatağına düşen molozlar dere içerisinden temizlenmeye başlarken, şiddetli yağış halinde bu molozların dere yatağını doldurduğu için tehlike oluşturabileceği kaydedildi.

SIRADAKİ HABER
}