HaberlerDanıştay, 'Parkomat yasal' dedi

Danıştay, 'Parkomat yasal' dedi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, oy birliği ile Parkomat uygulamasının yasal olduğuna karar verdi

Danıştay, 'Parkomat yasal' dedi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, oy birliği ile Parkomat uygulamasının yasal olduğuna karar verdi. Bu kararla birlikte, Parktek Otopark İşletmeciliği'nin Parkomat uygulamasının yasal olduğu, ülkedeki en üst yargı mercinde de onaylanmış oldu.

HUKUKA AYKIRI DURUM YOK

Konuyla ilgili basın açıklaması düzenleyen Parktek Genel Müdürü Ömer Gürcan, "Yaptığımız işin yasal olduğunu, Büyükşehir Belediyesi’nin kanundan aldığı yetki ile park alanlarını belirlediğini, hukuksuz iş yapılmadığını ifade ettik. Sonuç olarak tüm bu izahlarımızda haklı çıktığımızı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2016/3786 E. – 2018/1912 K. Sayılı kararı ile de görüyoruz. Oybirliği ile verilen kararda açıkça Parkomat uygulamasının Büyükşehir Belediyesi Kanunu’ndan alınan yetki ile yapıldığı, hukuka aykırı halin söz konusu olmadığı izah edilmiştir" ifadelerini kullandı.

YETKİ BÜYÜKŞEHİR'İN

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'ndan gelen kararın bekledikleri bir sonuç olduğunu söyleyen Gürcan, "5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesinde Büyükşehir Belediyesi'ne karayolu, yol cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek veya kiraya vermek.. yetkisi verilmiştir. Yine yasanın 9. maddesinde de Büyükşehir Belediyesi’ne verilen bu yetkilerin Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından kullanılacağı ifade edilmiştir. Danıştay İdari Dava Dairleri Kurulu kararında da açıkça ifade edildiği gibi Kanun ile verilen bu yetki çerçevesinde park yerleri ve parkomat alanlarının açılması ve çalıştırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Parkomat uygulaması yasal" şeklinde konuştu.

SAMSUNLULARI YANILTTILAR

Parktek Genel Müdürü Ömer Gürcan, Parkomat uygulamasının yasal olduğunu defalarca anlatmalarına rağmen tartışmaların devam ettiğini belirterek, "Parktek hakkında 2015 yılında Danıştay 8. Dairesi tarafından uygulamanın yasal olduğu yönünde verilen karara, diğer kazanılmış davalarımıza rağmen tartışmalara devam edildi. Uygulamanın yasal olduğunu kabul etmek istemeyen bazı avukatlar ve basın mensupları sürekli aleyhimizde çalışarak Samsunluları yanlış yönlendirdi. 'Parkomat yasal değil, ödemeyin, itiraz edin' demeçleri verildi. Vatandaşı yanıltarak borca itiraz ettirip borcun 2-3 katını ödemek zorunda bıraktılar. Bunun hesabını nasıl verecekler?’’ sözlerini kaydetti.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}